DÜNYAİran

İran Rusya ile 2. ve 3. nükleer enerji santrali inşa ediyor

İslami İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın Rusya’nın işbirliğiyle ülkenin güneyinde 2. ve 3. nükleer enerji santralını inşa edeceğini söyledi.

Salihi, dün Rus Atom şirketinin genel müdürü Sergey Krinko’yla Viyana’da, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun genel konferansının kulisinde görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede İran ve 5+1 grubu arasında varılan ve Ortak Eylem Planı olarak bilinen nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden Rusya’nın sorumluluğu hakkında görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi.

Salihi, muhabirimize yaptığı açıklamada İran ve Rusya arasında ilişkilerin özel olduğunu bildirirken, Moskova’nın Tahran’a yönelik tutumuna desteği ile 5+1 grubu ile varılan nükleer anlaşmada Rusya’nın tekliflerinin son derece yapıcı bir rol oynadığını söyledi.

Salihi, İran ve Rusya arasında iki ayrı nükleer enerji santralinin yapımıyla ilgili anlaşma imzalandığını ve Rusya’nın söz konusu santrallerin mali yönünü temin etmeyi kabul ettiğini söyledi.

İslami İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın güneyindeki Buşehr santralinin İranlı uzmanlara teslim edileceğini belirterek, Buşehr nükleer santralinin çok iyi bir şekilde çalıştığını dile getirirken İranlı uzmanların söz konusu santralin bütün yönetimini ve sorumluluğunu üzerine alacak şartlara geldiğini söyledi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı