DÜNYAİran

İran Savunma Bakanı: İsraile Karşı Olan Herkesin Yanındayız

Biz Irak ve Suriye’ye askeri destek veriyoruz ve daha önce de ifade ettiğimiz gibi Irak ve Suriye’de askeri danışmanlarımız bulunmaktadır ve bunu devam ettireceğiz.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dehgan savunma sanayisi günü dolayısıyla katıldığı basın toplantısında kendisine S-400 füze sistemi hakkında sorulan soruya verdiği yanıtta şu ifadeler kullandı : Rusya tarafı bize S-400 ve diğer bazı füze sistemleri için teklifte bılundu ancak bizim S-400 için bir planımız bulunmamaktadır.

Savunma bakanı Türki’nin Suriye’deki politikalara ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: Ne yazık ki Türk Hükumeti Suriye’deki meşru siyasi düzene karşı yanlış adımlar attı ve onların IŞİD terör örgütüne destek ve yardım adımları herkes tarafından bilinmektedir.Bugün bizler Türkiye’nin politikalarının halkın ve bölgenin yararına olmadığını görüyoruz. Türkiye’nin nin birçok bölgesinde patlamalar meydana geldiğini ve Türkiye’nin kendi güvenliğini terörizme daha fazla destek verdiği için tehlikeye girdiğini gördüğümüzde, Türkiye’nin ve bazı bölge ülkelerin politikalarının İsrail karşıtı olmak yerine bu rejimi İslam karşısında desteklediğini söylemek gerekir.

Dehgan Irak’taki IŞİD terör örgütünün artık bitmesini ümit ederek sözlerini şöyle sürdürdü : Musul’un kurtarılmasıyla inşallah Irak’ta önemli değişiklikler meydana gelecektir ve IŞİD artık ömrünün son günlerine yaklaşmıştır.

İran Savunma Bakanı, Suriye’nin son durumu ve Rusya’nın teröristlere yaptığı saldırılarda İran’daki hava üssünü kullanması konusundaki soruya verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı : Bizim Rusya ile işbirliğimiz Sistemin genel politikaları ve Milli Güvenlik Konseyi esasları doğrultusundadır ve Rus uçaklarının İran Hava Üssünü kullanması İran ile Rusya arasında Suriye’deki terörizme yapılacak saldırılarda karşılıklı yapılan işbirliği doğrultusunda ve Suriye’nin talebi üzerine gerçekleşmektedir. Tuğgeneral Dehgan kedisine, Rus Savunma Bakanıyla birkaç yıl önce İran-Rusya ilişkilerini geliştirmek, terörizmle mücadele ve bölgede amniyeti sağlamak amacıyla yaptığı 5 görüşmeye işaret edilerek sorulan” acaba Rus habercilerin Nuje askeri üssüne girmek için Meclis iznine gerek yok mudur?” sorusuna şu yanıtı verdi: Rus uçaklarının İran Hava Üssünü kullanmasının Meclisle bir ilgisi yoktur çünkü biz hiçbir hava üssünü Rusya’ya tahsis etmedik.Eğer birisi İran’ın Rusya’ya askeri üs tahsis ettiği ve bunun anayasaya aykırı olduğu yönünde bir çıkarımda bulunduysa, bu hatadır ve yanlış bir çıkarımdır çünkü biz hiçbir askeri üssü Rusya’ya tahsis etmedik ve şuan yapılan da Milli Güvenlik Komisyonunun kararıyla yapılmıştır.

Tuğgeneral Dehgan açıklamalarının devamında direnişe verilen desteğin Irak ve Suriye’de barışı sağlamak ve tekfirci örgütlerle mücadele konusunda İran’ın resmi ve yasal cevabı doğrultusunda olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı : Bizim Suriye ve Irak’a verdiğimiz destek hem şer’idir ve hem de uluslararası ilişkilerde bir temel taş olarak tanınmıştır; biz Irak ve Suriye’ye askeri destek veriyoruz ve daha önce de ifade ettiğimiz gibi Irak ve Suriye’de askeri danışmanlarımız bulunmaktadır ve bunu devam ettireceğiz. Irak ve Suriye’yi terörizmle mücadelede desteklemek, bölgede ve İran’da emniyetin sağlamak için atılan bir adımdır. Bizim Suriye ve Irak’a terörizmle mücadelelerinde verdiğimiz desteğin tek amacı bölgedeki barışı ve güvenliği sağlamak değildir, bununla kendi emniyetimizi de sağlamış olacağız. Ve İsrail karşıtı hangi grup bizden destek talep ederse, talebini kabul edeceğiz.

Dehgan bir gazetecinin kendisine yönelttiği” Rusya terörislere yapacağı saldırıda diğer üsleri kullacak mı kullanmayacak mı?” sorusu üzerine şu yanıtı verdi: Rus uçaklarının İran üssünü kullanması geçici bir durumdur.Biz herhangi bir askeri üssü Rusya’ya tahsis etmedik ve sadece iki tarafın anlaşması ve Suriye’nin isteği üzerine ve terörizme karşı daha etkili saldırılar yapılabilmesi için Rus uçaklarını İran hava üssünü kullanması kararı alındı.

Dehgan daha sonra ” İran Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı’nın Rus uçaklarının Hemedan askeri üssünü sadece yakıt ikmali için kullanmaktadır ifadeleri hakkında sizin görüşünüz nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Rus uçaklarının İran’a seyahat amacıyla gelmediği ve yakıt ikmali veya silahlanma amacıyla geldiği ortadadır. Ancak bizim şuan Rusların diğer üslerimizi kullanması konusunda bir planımız yoktur ama eğer şartlar bunu gerektirecek olursa bunu değerlendireceğiz.

Savunma Bakanı sözlerinin devamında Batı tarafından IŞİD aleyhine kurulan koalisyona işaret ederek şu ifadeleri kullandı : Bugüne kadar bu koalisyondan terörizme karşı ciddi bir operasyon olmadı ve bu işte hiçbir iradaye de şahit olmadık. Bizim asıl sorumuz şudur; eğer Batılılar terörizmle mücadele etmek istiyorsa neden kendileri onları silahlandırıyor.

Dehgan bir Rus muhabirin “Uçaklar ne zamana kadar Nuje hava üssünü kullacak?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: İhtiyaç olduğu sürece bu durum devam edecektir.

Tuğgeneral Dehgan Suriye konusunda Rusya ile Amerika arasında yapılan müzakerelerle ilgili soruya ise şu ifadelerle yanıt verdi: Biz Rusya ile, bizden birinin Suriye konusunda diğerleriyle görüşme yaptığında birbirimizden haberimiz olması konusunda anlaştık.Rusya ile Amerika arasında Suriye’nin geleceği konusunda görüş ayrılığı vardır ancak biz İslam Cumhuriyeti olarak Suriye’deki mevcut düzenin devam etmesi gerektiğini ve Esad’ın bizzat kendisinin halktan aldığı oylar nedeniyle siyasi düzende karar mercisi olarak bulunması gerektiğine inanıyoruz.

Çünkü biz her zaman kendi siyasetimizin arkasında olduk ve olcağız.

Dehgan açıklamalarının devamında Savunma Bakanlığının savunma sanayisi ve uzay alanındaki ilerlemelerine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü : Biz bugün savunma alanında kayda değer bir güce ulaştık ve ihtiyacımız olan uçaklarını üretmeyi başardık.Bugün uçak üretimi alanında kendimize yetecek miktarda üretime ulaştık ve bizim sıkıntı yaşadığımız asıl nokta uçak motoruydu ve bu da yarın gösterilecektir.

Tuğgeneral Dehgan, Kahir savaş uçağı hakkında ise şu ifadeleri kullandı : Kahir savaş uçağı şuan üretimin son aşamasındadır ve yakın bir zamanda operasyona hazır olcaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı