DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran şimdiye kadar geliştirdiği en büyük insansız hava aracı Fotros’u tanıttı

İran, keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler ve çeşitli roketlerle silahlandırılarak savaş görevlerini yürütme yeteneğine sahip yeni bir insansız hava aracı üretti.

İran, ülkenin şimdiye kadar geliştirdiği en büyük insansız hava aracı olduğu belirtilen Fotros’u tanıttı. İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, “Düşmanların yaptırımları, savunma sanayimizin ilerlemesinin önünde engel teşkil edemez” dedi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, Fotros’un tanıtım törenine katılan Savunma Bakanı Dehkan, “Savunma Bakanlığı Havacılık Kurumu tarafından üretilen insansız hava aracı, keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler ve çeşitli roketlerle silahlandırılarak savaş görevlerini yürütme yeteneğine sahiptir” dedi.

Fotros’un görev alanlarını “Kara ve deniz sınırlarının korunması, petrol boru ve telekomünikasyon hatlarının gözetlenmesi, caddelerde trafiğin kontrolü, deprem, yangın ve sel meydana gelen bölgelerin incelenmesi, çevre koruma incelemeleri ve görev süresince profesyonel fotoğraf ve video gönderimi” olarak sıralandı.

Fotros insansız hava aracının ülkenin uzman laboratuvar ve test merkezlerindeki denemeleri başarı geçtiğini belirten Dehkan, “Uluslararası standartlardaki düşük, orta ve yüksek hızda zemin testleri ile amaçlananın üzerinde başarılı uçuş testleri gerçekleştirildi. Savunma Bakanlığı gelişmiş bir teknoloji gerektiren saldırı, savunma ve keşif amaçlı insansız hava araçlarının tasarım ve üretiminde kendi kendine yeter duruma ulaşmıştır” diye konuştu.

Tanıtımda verilen bilgiye göre Fotros, 30 saate kadar havada kalabiliyor. Aracın 2000 kilometrelik menzili bulunuyor. Bu alan, İsrail de dahil, Ortadoğu bölgesinin büyük kısmını kapsıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı