DÜNYAİranSuriye

İran Suriye Hükumetiyle Koordine İçindedir

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Suriye hükumetiyle koordineli şekilde yapılmayan bir harekatın kısa dönemde olumlu sonuç verse bile uzun dönemde ters sonuç vereceğini söyledi.

 Cabiri Ensari,  dün Şam’da düzenlediği basın toplantısında  yaptığı açıklamada, İran’ın Suriye’deki bütün  girişimlerinin Şam hükumetiyle koordine  içinde yapıldığını belirterek,  ‘Suriye hükumetinin koorrdinesi olmaksızın yapılacak her türlü girişim kısa süre için olumlu  sonucu olsa da uzun  müddette kesinlikle aksi bir sonuç verecektir’  uyarısında  bulundu.

İran dışişleri bakan yardımcısı, bir taraftan ateşkesten bahsederken diğer taraftan teröristlere destek verilmesi gibi bir durumun kabul edilemeyeceğini belirterek, Amerika’nın Suriye’nin batısında Suriye ordusunun mevzisine düzenlediği saldırıya da işaretle,  bu durum Amerika’nın  siyasetleri ve hedefleri konusunda  ciddi  kuşkuya neden olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı yardımcısı, bunun bir ittifak olmadığını aksine terörizmin oyununun bir sayfası olduğunu  belirterek bazı oyuncuların her türlü ateşkese karşı olduklarını zira onların siyasetlerinin Suriye buhranının devam etmesinin üzerine kurulu olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı yardımcısı, Suriye’de birlik ve beraberliğin sağlanmasının her oyuncudan önce Suriyelilerin uhdesinde olduğunu belirterek, Suriye milleti tarafından bu durumun sağlandığı sürece  hiç bir unsurun Suriye topraklarını tehdit edemeyeceğini söyledi.

Cabiri Ensari, Suriye halkı ve devleti ile siyasi gruplarının,  bu ülkedeki buhranın sona erdirilmesi doğrultusunda  doğru siyasetler izlemeleri temennisini dile getirdi.

İran dışişleri bakanı yardımcısı,  Suriye ziyaretinde Suriye cumhurbaşkanı, başbakanı, dışişleri bakanı ve  dışişleri bakan  yardımcısı gibi üst düzey yetkililerle ikili ilişkiler, bölge meseleleri gibi bir çok konuyu görüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı