İNSAN HAKLARIİranSuriye

İran: Suriye’nin BM denetçileri ile işbirliği tam zamanında gerçekleşti

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Afrika ve Arap işleri yardımcısı Şam yönetiminin BM denetçileri ile yaptığı işbirliğinin tam zamanında gerçekleştiğini belirtti.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran’da bulunan BMT genel sekreter yardımcısı Jeffrey Feltman ile dün yaptığı görüşmede Suriye’de bazı terör ve tekfirci gruplara verilen desteğin stratejik bir hata olduğunu, bu ülkede sadece ulusal kapsamlı diyaloga dayalı görüşmelerle mevcut krizin aşılabileceğini belirtti

Emir Abdullahiyan Cenevre 2 toplantısına işaretle, söz konusu oturumun, bazı tarafların Suriye’ye silah gönderilmemesi ve şiddetin durdurulmasına dair yükümlülüklerini yerine getirme açısından önem arz ettiğini söyledi.

Dışişleri bakan yardımcısı ayrıca İran İslam cumhuriyetinin Suriye konusunda BMT’nın siyasi inisiyatifine destek verdiğini de sözlerine ekledi.

Yapılan görüşmede BMT genel sekreter yardımcısı Jeffrey Feltman da İran İslam cumhuriyetinin Suriye krizi ile ilgili sunduğu 6 maddelik siyasi önerisi ve BMT ile işbirliğini takdirle karşılarken, bölge ve özellikle de Suriye durumunun tehlikeli bir aşamada olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı