HABERLERORTADOĞUSuriye

İran, Suriye’nin yeniden yapılandırılması sürecine katkı sağlamaya da hazır

ŞAM – Resmi bir heyetin başkanlığında Suriye’ye iş ziyaretinde bulunan İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi bugün Şam’da basın toplantısı düzenledi.
Brojerdi İran’ın, teröre karşı savaşından Suriye’ye desteğini sürdüreceğini bir kez daha vurgularken, Suriye’nin yeniden yapılandırılması sürecine katkı sağlamaya da hazır olduğunu kaydetti.
Brojerdi; ABD’nin son olarak radikal terör örgütü IŞİD ile bağlantılarının deşifre edilmesi, IŞİD komutanlarını askeri helikopterlerle başka bölgelere aktarması ve radikal teröristleri İsrail hastanelerinde tedavi ettiğinin tespit edilmesiyle bölge ülkeleri ve halklarına karşı edat olarak kullanılan IŞİD’in arkasında duranların kim olduklarının neşleştirildiğine dikkat çekti.
Irak’ın bölünmesinin kırmızı bir çizgi olduğunu ve buna hiçbir koşul altında izin verilmeyeceğinin altını çizen Brojerdi; “Bölgede yeni bir İsrail’in kurulmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz..” ifadesini kullandı. Brojerdi ve eşliğindeki resmi heyet Suriye ziyareti kapsamında Şam ve Halep’te bir dizi temaslarda bulunmuş, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad; Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sabbağ, Başbakan İmad Hamis ve Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı