DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

İran Suriye’yi yeniden imar edecek

Tahran’ın Şam’a, Suriye’nin yeniden inşası ve yapılandırılması için ortak bir komisyon kurmayı teklif ettiği bildirildi.

İSNA haber ajansının bildirdiğine göre İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi Başkanlığındaki bir heyet, dün Suriye Başbakanı Vail Halaki ile görüştü.

Alaaddin Burucerdi, görüşmede Suriye Meclis Başkanı ile ülkede yaşanan kriz ve Suriye’nin yeniden yapılandırılması konusunda karşılıklı atılacak adımlarla ilgili görüşmeler yapmak istediğini söyledi.

Suriye’nin yeniden yapılandırılmasının belirli bir planlama ve yol haritası gerektirdiğini belirten Burucerdi, Şam’la Tahran arasında Suriye’nin yeniden yapılandırılması için ortak bir komisyon kurulmasını önerdiklerini ve İran meclisinin bunu desteklediğini söyledi.

Suriye Başbakanı Vail Halaki de yeniden yapılandırmayla ilgili olarak “Suriye’nin yeniden yapılandırılması konusunda bir ulusal program hazırladık ve bu program doğrultusunda öncelikler belirledik. Bu konuda gerekli adımları atmak için savaşı bitmesini bekliyoruz” dedi.

Yeniden yapılandırmayla ilgili olarak krizin bitmesi beklenmeden de atılabilecek adımlar olduğunu belirten Başbakan Vail Halaki, “Yeniden yapılandırmayla ilgili hazırlanan ulusal program, Suriye ordusunun kontrolü altında bulunan güvenli yerlerde uygulanmaya başlanacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı