DÜNYAİranORTADOĞUSon Dakika

İmam Ali Hamanei: İran takımının en önünde kendi hicabıyla parlayan yiğit hanım sporcuya ve tüm sizlere teşekkürlerimi bildiriyorum

İmam Seyyid Ali Hamanei, yayınladığı bir mesajda Rio-2016 olimpiyat yarışlarına katılan İranlı madalya kazanan ve kazanmayan tüm sporcularına takdir ve teşekkürlerini bildirdi.

İmam Seyyid Ali Hamanei’nin bu mesajında şöyle deniliyor: Madalya kazanarak İran halkının yüreğini mutlu kılan kahramanlara, adaletsiz hakemlilikler sonucu kendi haklarından mahrum olan yiğitlere, başarılı olamamalarının onların spor alanındaki faaliyet ve gayretlerinin değerini azaltmayan sporculara, onur verici İran kadınının örtü ve hicabı sembolünü her kesin gözleri önünde sergileyen bayan sporculara, İran spor takımının en önünde kendi hicabıyla parlayan yiğit hanım sporcuya ve İranlı eğitmen ve eski sporcuların tümüne hoş geldiniz diyor ve tüm sizlere teşekkürlerimi bildiriyorum. Sizlerin değerinizin farkındayız…

2016 Olimpiyat müsabakaları resmi adıyla 31. Olimpiyat oyunları veya Rio-2016 Olimpiyatı malum olduğu üzere 5 ile 21 ağustos tarihleri arasında Brezilyanın Rio de Janeiro kıyı şehrinde düzenlendi ve geçtiğimiz gün özel bir kapanış töreniyle son buldu.

Hz. İmam Rıza Spor kafilesi adı altında bu uluslararası olimpiyat yarışlarına katılan İran spor kafilesinde, boks, tekvando, masa üstü tenis, atıcılık, okçuluk, Cudo, koşu, bisikilet, kılıç, yüzme, kayıkçılık, serbest ve grekoromen güreş, voleybol ve halter alanları olmak üzere toplamda 14 dalda 63 sporcu bulunuyordu.

Rio-2016 Olimpiyat oyunlarına katılan İranlı sporcular bu dönem yarışlarından  3 altın, bir gümüş ve 4 bronz madalya ile genelde 8 madalya kazanarak olimpiyat oyunlarında 25. sırada konumunu sona erdirmiştir.,

İran takımı, Rio de Janeiro olimpiyat oyunlarında 2 altın madalyayı halterden, bir altın, bir gümüş ve 1 bronz madalyayı ise serbest güreş, iki bronz madalyayı grekoromen güreş dalından ve bir bronz madalyayı da  bayanlar tekvando dalından elde etmiş bulunuyor.

Bu dönem olimpiyat yarışlarında İranlı bayan tekvandocu 18 yaşındaki Kimya Alizade, olimpiyat oyunları tarihinde İranlı bayan sporcular içerisinde ilk madalyayı elde etmeyi başardı ve bu başarısıyla kendi adını İran spor tarihine altın harflerle geçirmeyi başardı.

İran İslam Cumhuriyeti serbest güreş takımı da bir altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazanarak, dünya şampiyonalığında ikinci sırada yer almayı başardı.

İran takımı Rio-2016 oyunlarında Londra olimpiyat oyunlarından sonra olimpiyat tarihinde kalite ve madalya sayısı açısından İran’ın en başarılı dönemi olmasını sağlamış bulunmaktadır.

İran takımı 2012 Londra olimpiyatlarında İran’ın dünya sıralamasındaki yeri 17 olmuş ve madalya sayısı da şimdiye göre daha fazlaydı.

Rio-2016 Olimpiyatlarında 206 ülkeden muhtelif spor dallarında toplam 11 bin sporcu 17 gün süreyle kıyasıya mücadele etti. Bu yarışlarda sırasıyla Amerika, İngiltere ve Çin birinci, ikinci ve üçüncülüğü elde ettiler.

İran Spor takımı Olimpiyat oyunlarının en son gününde serbest güreşte Rıza Yezdani’nin yarışıyla  bu dönem olimpiyat oyunlarını sonlandırdı.

21 Ağustos günü özel bir törenle Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 31. Dönem 2016 olimpiyat yarışları da resmen son buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı