DÜNYAİranMEDYA ANALİZSon DakikaTEKNOLOJİ

İran teknolojisi batı’yı şaşırttı

İran Cumhurbaşkanlığı Teknoloji Merkezi Başkanı Emiriniya, Batılılar İranlı uzmanların ileri teknoloji navigasyon sistemini üretmelerine şaşırdıklarını belirtti.

Tahran Tecriş Şüheda hastanesinde ileri teknoloji ameliyat teçhizatının hizmete girmesi dolaysıyla düzenlenen törende konuşan Emiriniya, bugün İran en gelişmiş tıbbi cihazların imalatında kendine yeter hale geldiğini belirtti.

Emiriniya, Batı 6 yıl önce aynı ameliyat teçhizatını İran’a sattığını, ancak daha sonra zalimane bir yaklaşımla teçhizatın satıştan sonra hizmetini sunmayı reddettiklerini ve bunun için bu teçhizatta yer alan GPS navigasyon sistemlerini bahane ettiklerini kaydetti.

Emiriniya, ancak İranlı bilim adamları bu sistemi imal ederek teçhizatı kullanır hale getirdiklerini ve Batı’yı şaşkına çevirdiklerini vurguladı.

İran 29 ileri teknoloji gerektiren ilaç ürettiğini belirten Emiriniya, bu ilaçlardan bazılarının fiyatı bir milyon dolar olduğunu, şu anda bir çok ülke bu ilaçları üreten teknolojiyi İran’dan talep ettiklerini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı