DÜNYAİranSon Dakika

İran: Teröre karşı mücadele eden tüm devletlere yardımlarımız sürecektir

Tahran’da Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda Orta Doğu ve Kuzey Afrika İşleri Direktörü Francois Giraud ile bir araya gelen İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan; bölgedeki gelişmelerde rol sahibi kimi dış siyasi tarafların yanlış tutumlarını eleştirdi.

Abdullahiyan terörle mücadelenin ciddi bir iradeye gereksinim duyduğunu belirterek, bölgede herhangi bir değişikliğin yaratabileceği ciddi ve tehlikeli sonuçların dikkate alınması önemine vurgu yaptı.

Bölge güvenlik ve istikrarıyla ilgili olanlar başta olmak üzere bölge gelişmelerinin tümüyle birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Abdullahiyan; kimi devletlerin özellikle Suriye’deki krize siyasi çözüm çabalarını baltalama ve savaş çanları çalmaya devam etmelerinin esef verici bir durum olduğunu söyledi.

Abdullahiyan Suriye, Irak ve Lübnan başta olmak üzere teröre karşı mücadele eden tüm devletlere tam ve güçlü desteğini sürdüreceğinin altını çizerek, egemen devletlerin içişlerine yabancı müdahaleyi mutlak bir şekilde reddettiğini bir kez daha vurguladı.

Abdullahiyan bölge davaları ve meseleleri konusunda İran ile bölge devletleri arasında görüş alışverişinin devam ettiğini ifade ederken; Suriye’deki krizin siyasi çözümü konusunda daha çok görüş birliğinin kaydedildiğine dikkat çekti.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdullahiyan ‘ılımlı muhalefet’ adı altında Suriye’de teröristleri silahlandırmanın Suriye’deki krize ilişkin politikada yeni ve büyük bir hata teşkil edeceğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı