İNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

İran: Tüm terörist gruplara karşıyız

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, teröre destek konusunda, ”İki ülkenin istihbarat teşkilatı, terör karşısında sıkı bir işbirliği yapıyor. Bizim tutumumuz belli” dedi.

İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’ın İstanbul Başkonsolosu Mahmud Heydari ile başkonsoloslukta basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmanperest, terör örgütüne destek konusunda yönelttilen bir soruya karşılık şunları kaydetti:

”İki ülkenin istihbarat teşkilatı, terör örgütü karşısında sıkı bir işbirliği yapıyor. Bizim terörist gruplara karşı tutumumuz belli. Tüm terörist gruplara karşıyız. Ülkemiz teröristlerin en büyük kurbanı olmuştur zamanında. Birçok vatandaşımız ve yetkilimiz teröre maruz kaldı. Terörizm karşısında tüm ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Türkiye ile özel olarak PKK terör örgütüyle ilgili işbirliğimiz devam ediyor.”

Mehmanperest, ”Birçok ülke, İran-Türkiye arasındaki ilişkilerden memnun değil. Öyle bir ortam oluşturmak istiyorlar ki, iki ülke arasındaki ilişkilerde soru işaretleri yaratsınlar. Bunun gerçekleşmesine izin vermememiz gerekiyor. İran’ın ajanlara ve teröristlere yardım ettiği haberleri doğru değil” dedi.

Türkiye ile İran’ın bölgeyle ilgili ortak hedefleri bulunduğunu anlatan Mehmanperest, ”Bölge ülkeleri için istikrar ve emniyet arıyoruz. Türkiye ile terörist gruplara karşı işbirliğimiz devam ediyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı