DÜNYAİran

İran, Türkiye ile Mina faciasını görüşecek

İranlı bir milletvekili Mina faciasına ilişkin “Kayıpların durumunun belirlenmesi için Türkiye ile temasa geçeceğiz” dedi.

İran İslamı Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış İlişkiler Komisyonu Sekreteri Aseferi bugün Meclis’te İçişleri ve Kültür ve İrşat Bakanlığı ile Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın da bulunduğu kapalı oturuma değinerek “Ölenlerin ülkeye intikal edilmesi ve yaralılar için bir sağlık grubunun gönderilmesi ele alındı” diye açıkladı.

Ölen İranlı sayısının 144’e çıktığını, yaralı sayısının ise 80 kişi olduğunu belirten Aseferi “Bugün Mekke’de 60 bin İranlı hacı bulunuyor ve başka olayların yaşanmaması için tutumlarımıza dikkat etmeliyiz” diye vurguladı.

Mina faciasının nedenlerinin araştırılması gerektiğinin altını çizen Aseferi, İran Meclisi’nin bu konuyu takip ettiğine işaret ederek “Özellikle zarar gören ülkeler meseleyi titizlikle araştırıp gereken raporları hazırlamalılar” açıklamasında bulundu.

Gündemin İranlı hacıların şuanki durumu olduğunu dile getiren İran İslamı Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış İlişkiler Komisyonu Sekreteri Aseferi “Şimdi sıra İranlı hacıların sağ salim ülkeye dönmeleri sırasıdır ve yaralıların da durumu dikkate alınmalıdır” diye açıkladı.

İslam Ülkeleri Parlamento Birliği’nin Mina faciasını değerlendireceğini de belirten Aseferi, İran ile Türkiye’nin kayıpların durumunun belirlenmesi için fikir alışverişinde bulunacağının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı