DÜNYAİran

İran ve 5+1 arasında anlaşma sağlanması tarafların güçlü iradesine bağlıdır

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Almanya dışişleri bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinde İran ve 5+1 grubu arasında nükleer konuda kapsamlı bir anlaşmanın, karşı tarafın güçlü bir irade sergilemesi halinde mümkün olduğunu zira İran’ın bu konuda ciddi olduğunu ve güçlü bir irade ile müzakerelerde yer aldığını söyledi.

İran cumhurbaşkanı tarafların çıkarlarının nükleer konuda çok hızlı bir şekilde nihai adım atmalarını gerektirdiğini belirterek, nükleer konuda İran’ın uluslar arası kanunlara göre hakkının da göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

İran cumhurbaşkanı, İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer görüşmelerde Almanya’nın rolüne temas ederek, Almanya’dan sözkonusu müzakerelerin nihai anlaşma ile sonuçlanması için olumlu rol oynamasını istedi.
Almanya dışişleri bakanı da, sözkonusu görüşmede, İran ve 5+1 grubu arasında son 1 yılda nükleer konuda ciddi müzakere sürecinin olduğunu belirterek, ‘Bizim bu müzakereleri yenilgiye uğratma gibi bir lüksümüz yok’ dedi.
Almanya dışişleri bakanı, İran’ın bölge meselelerinde etkili bir ülke olduğunu belirterek, nükleer konunun halledilmesi halinde İran’ın bölge ve dünya meselelerinde rolünün daha da artacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı