DÜNYAHABERLERİran

İran ve Norveç yüzen sıvılaştırılmış doğal gaz tesisinde işbirliği yapacaklar

İran Norveç’in işbirliği ile ve yıl sonuna kadar ilk yüzen sıvılaştırılmış doğal gaz (FLNG) tesisin ülkeye girişi ile yıl sonuna kadar LNG gazı üreterek dünya piyasalarına sürecektir.
İRNA’nın bildirdiğine göre İran ulusal petrol firması yatırım ve finansman müdür yardımcısı Ali Karder yaptığı açıklamada, İran ulusal petrol firmasının , yüzen sıvılaştırılmış doğal gaz projesi ile ilk kez LNG üretmek için Norveçli firma ile müzakerelerin yapıldığını belirtti.
Ali Karder LNG üretimi için bu yıl söz konusu Norveçli firmanın gereken gemisinin Fars Körfezine demir atacağına işaretle, söz konusu projenin küçük ölçekli FLNG olacağını ifade etti.
İRNA’nın bildirdiğine göre boru hattı ile doğal gaz sevkiyatındaki kısıtlamalar nedeni ile sıvılaştırılmış doğal gaz LNG projelerinin dünyada birçok alanda uygulanmakta.
doğal gazın sıvılaştırılması ardından özel gemilerle uzak pazarlara ve büyük miktarda intikali, kolayca gerçekleşebilir.
Yaptırımlar nedeni ile karada LNG üretim projeleri durdurulmuş fakat İran petrol bakanlığı, yüzen sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi-FLNG sayesinde bu piyasaya girmeyi ve doğal gazı doğu Asya ve Avrupa’ya ihraç etmeyi amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı