DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran, Yabancı Siyasi-Ticari heyetlerin ilgi odağı

İran Cumhurbaşkanlık özel kalem müdürü, son haftalarda yabancı siyasi ve ticari heyetlerin İran’ı ziyaret etme konusundaki taleplerinde büyük artışın yaşandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlık özel kalem müdürü Muhammed Nihavendiyan dün akşam İRİB ikinci kanalında soruları cevaplandırarak, cumhurbaşkanının New York temaslarının başlıca sonucunun yaptırımların kırılması olduğunu hatırlatarak, Avrupa Birliği yetkililerinin İranlı yetkililer ile görüşmesi yaptırım uygulanan alanlardan biri olduğunu ancak bu durumun fiilen New York’ta kırıldığını söyledi.

Gelecekte yaptırımların daha fazla çözülmesi ihtimalinin yüksek olduğunu hatırlatan Nihavendiyan, batılı ülkelerin İran yaptırımlarının artırılması yönünde plan hazırladıklarını, ancak cumhurbaşkanının New York temasları ve BM Genel kurulda yaptığı konuşmanın bu meselenin askıya alınmasına neden olduğunu söyledi.
İran’ın nükleer hakkının korunması yönünde çaba harcamak gerektiğini de belirten Cumhurbaşkanlık özel kalem müdürü Nihavendiyan, dünya piyasalarına ulaşılması, ayrıca bilimsel ve teknolojik işbirliğinin sürdürülmesi hakkının da korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı