DÜNYAİNSAN HAKLARIİranSon Dakika

İran yayılmacılık peşinde değildir; İran gönüllere hakimdir

İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkan vekili Mansur Hakikatpur, Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başta Mısır ve Suriye olmak üzere bölge gelişmeleriyle ilgili siyasetlerinin yenilgiye uğradığının açık bir şekilde görüldüğünü belirterek, ‘Erdoğan’ın bundan daha fazla haysiyetinin zedelenmesine izin vermemesinin daha iyi olacağını’ söyledi.

Dün İran’ın Erdebil kentinde bir grup basın mensubuna açıklama yapan Hakikatpur, geçmişinde devrimcilik ve İslamcılık olan Erdoğan’ın iktidara geldikten sonra bugün yeni düşüncelerle bölge ülkeleri üzerinde sulta fikrinde olduğunu söyledi.

Hakikatpur, Erdoğan’ın bu ham hayal ile Suriye, Irak ve bölgenin diğer bazı meselelerinde başarısız kaldığını belirterek Erdoğan’ın dünya emperyalizmi güçlerinin desteğinde birçok oyunlara girdiğini belirterek, Erdoğan’ın Suriye meselesinde öldürülen binlerce masumdan dolayı cevap vermesi gerektiğini söyledi.

İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkan vekili Mansur Hakikatpur, Erdoğan’ın, İran’ı bölgeye yayılmaya çalışmakla suçlamasının nedenini açıklaması gerektiğini belirterek, ‘Erdoğan’ın iddialarının aksine İran, yayılmacılık peşinde değildir ve İran gönüllere hakimdir” dedi.

Hakikatpur, Türkiye’nin Irak’ın Kerkük’ü ile Suriye’nin Kobani bölgesini elde etmeye dair girişimlerinin başarısız kaldığını Erdoğan’ın bu girişimlerden dolayı özür dilemek yerine İran milleti aleyhinde tarihi bir hata yaptığını ve bunun da özür dilemekle geçecek bir hata olmadığını söyledi.

Hakikatpur, Erdoğan’ın sözlerini Obama ve İran İslam cumhuriyeti muhaliflerinin sözlerinin tekrarı olarak nitelerken, biz Türkiye ile hatta Irak ve Suriye halklarından, Erdoğan’ın siyasetleri aleyhinde tepkilerini ortaya koymalarını beklediklerini söyledi.

İranlı milletvekili, Erdoğan’ın İran’a yapacağı ziyarete de temas eder Hakikatpur, mecliste Erdoğan’ın İran ziyaretinin iptal edilmesiyle ilgili çalışmalar yapacaklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı