DÜNYAHABERLERİran

İran, Yemen halkına insanî yardımları arttırmaya hazırdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ishak Cihangiri, İslam cumhuriyetinin Uluslar arası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla Yemen halkına insanî yardımların artması için yardıma hazır olduğunu belirtti.

Uluslar arası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ile görüşen Cihangiri, Yemen krizinin sadece siyasi yollarla ve farklı gruplar arasındaki diyalogla çözülebileceğine işaret ederek, Uluslar arası Kızılhaç Komitesinin Yemen’e insanî yardımların gönderilmesinde daha aktif tol oynaması gerektiğini belirtti.

Uluslar arası Kızılhaç Komitesi ile İran arasındaki yararlı işbirliğinden memnuniyet duyduğuna işaret eden Cihangiri, kutsal savunma döneminde komitenin İranlı esirler ve aileleri arasında bağlantı kurulması ayrıca esirlerin serbest bırakılması sürecindeki rolünü takdirle karşıladı.

Bölgede terör örgütlerinin şekillenmesinin, bölgesel ve uluslar arası temel sorunlardan biri olduğuna işaret eden Cihangiri, uluslar arası toplumun bir kısmının Yemen halkının zor şartlarına ilgi göstermemesini eleştirerek “Ne yazık ki bazı büyük ülkeler terör örgütlerine her türlü yardımda bulunuyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı