DÜNYAİNSAN HAKLARIYemen

İran, Yemen’de siyasi çözüm önerdi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Yemen’de tüm grupların katılımı ile yeni bir hükümet kurulması gerektiğini, bu durumda İran’ın da gerekli desteği sağlayacağını söyledi.

Cevad Zarif, resmi ziyarette bulunduğu Astana’da Kazakistanlı mevkidaşı Yerlan İdrisov ile bir araya geldi.

Zarif, burada yaptığı açıklamada 2001’de Afganistan’da Bonn Konferansı sonrası kurulan hükümetin benzerinin Yemen’de de kurulabileceğini belirterek “Afganistan’daki süreci biz değil, Afgan halkı yürüttü, Yemen’de de benzeri uygulanabilir” dedi.

Zarif, Yemen, Irak, Afganistan ve Suriye’de gelişmelerle bölgede barış ve istikrarın sağlanması için harcanan çabalarla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

İdrisov da Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yıl içinde İran’a iadeiziyarette bulunacağını belirtti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 2014’ün eylül ayında Kazakistan’a ziyarette bulunmuştu.

Zarif ve İdrisov, halihazırda 3 milyar dolar seviyesinde bulunan ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak için anlaşmaya vardıklarını vurguladı.

Dünyanın önemli petrol ve gaz üreticileri arasında bulunan İran ve Kazakistan, metal, petrokimya ürünleri ve buğday alışverişi yapıyor. İran, Kazakistan’a petrokimya ürünleri ihraç ederken, Kazakistan da İran’a buğday ve ve metal ürünleri satıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı