DÜNYAİran

İran’da fitneci tarikat üyelerine hapis cezası verildi

İran’da tarikat üyesi 16 kişi, “kutsal değerlere hakaret ve yasa dışı kazanç elde etme” iddiasıyla, 1 ila 5 yıl arasında değişen hapis ile para cezasına çarptırıldı.

İran’da “Evrensel İrfan” (İrfan-i Halaka) tarikatı üyesi 16 kişi, “kutsal değerlere hakaret ve yasa dışı kazanç elde etme” iddiasıyla, 1 ila 5 yıl arasında değişen hapis ile para cezasına çarptırıldı.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’na göre, “kanun dışı eğitim merkezlerinde” ders esnasında gözaltına alınan 40 kişiden 16 kişiye “kutsal değerlere hakaretten” 1 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

Mahkumların asıl suçunun “kutsal değerlere hakaret” olduğu dile getirilen haberde, “yasa dışı kazanç elde etme” ve “alkollü içecek” bulundurdukları gerekçesiyle de bu kişilere toplam 38 bin dolar para cezasına hükmedildi.

Tarikat lideri Muhammed Ali Tahiri, 5 yıl önce İran Devrim Muhafızları tarafından “yeryüzünde fitne çıkarma” suçundan tutuklanmış, 67 gün sonra kefaletle tahliye edilen Tahiri, 2012’de ülkenin 3 taklit mercii ve yargısı tarafından “mürted” olduğuna hükmedilerek tekrar tutuklanmıştı.

Tahiri, İnsan Hakları Savunucuları tarafından Birleşmiş Milletler’e sunulan raporda, İran’da hakları ihlal edilmiş 13 kişiden biri olarak yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı