DÜNYAİran

İran’da gaz havzasındaki 12. üretim hattı faaliyete geçti

İran petrol bakanı Bijen Namdar Zengene, İran’ın güneyinde yer alan Güney Pars gaz havzasında 17 ve 18. ünitelerin 6 ay içinde üretime geçeceğini söyledi.

Zengene, dün İran’ın güneyinde yer alan Asaloye’de Güney Pars gaz havzasında 12. ünitesinin hizmete girmesi münasebetiyle düzenlenen merasimde yaptığı açıklamada, 17 ve 18. ünitelerin 2015 yılının sonuna kadar üretime gireceğini söyledi.

İran petrol bakanı Zengene, 12. ünitenin İran’a yönelik yaptırımların sürdüğü süreçte üretime girdiğini hatırlatarak İran petrol ve gaz sanayinin yaptırım şartlarının dikkate alınarak çalışmalarını sürdürdüğünü ve bunun İran petrol sanayinde altın bir sayfa olduğunu söyledi.

İran petrol bakanı, Güney Pars havzasında bütün ünitelerin hizmete girmesiyle ilgili dakik programlarının olduğunu belirterek, 12. ünitenin hizmete girmesinde emeği geçen bütün personele teşekkür ederken bu ünitenin bu aşamaya gelmesinde önceki hükümetlerin petrol bakanlarının da önemli payının olduğunu söyledi.

12. ünitenin hizmete girmesiyle günlük 70 milyon metreküp doğalgaz üretime girecek ve günlük 18 milyon dolar ülkeye döviz girdisi olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı