DÜNYAHABERLERİran

İran’da İnkılap kutlamaları başladı

İslami İran’ın genelinde İslam İnkılabı’nın zaferinin 39. yıldönümü kutlamaları başladı. Bugün 12 Behmen (1 Şubat) İran İslam Cumhuriyeti’nin Kurucusu Rahmetli İmam Humeyni’nin İran’a dönüş yaptığı gün ve Şafak’ta 10 Gün olarak adlandırılan zafer günlerinin ilkidir.

Bundan 39 yıl önce İran İslam cumhuryeti nizamı kurucusu İmam Humeyni -ra- 15 yıllık sürgün hayatının ardından halkın muhteşem karşılaması içinde İran’a geri döndü.

İmam’ın vatana geri dönmesinden 10 gün sonra HŞ. 22 Behmen 1357, miladi 11 Şubat 1979 tarihinde İran İslam inkılabı nihai zafere ulaştı.

Bu yüzden İmam’ın İran’a geri dönüşü ile İslam İnkılabının zafere ermesi arasındaki 10 günlük süre, “Şafakta 10 gün ” olarak her yıl büyük etkinlikler ile kutlanıyor.

İran milleti bugün, İmam Humeyni’nin -ks- yurda dönüşü ve İslam inkılabını zafere götüren ve Şafak’ta On Gün olarak anılan sürecin başladığı günün yıldönümünü büyük coşku ile kutlamaya başladı.

Resmi kutlama töreni bugün İmam’ın 1 Şubat (12 Behmen) günü İran’a geldiği tarihi anla birlikte halk kitleleri, şehit aileleri, ülkenin önde gelen sivil ve askeri yetkililerin katılımı ile İmam Humeyni’nin türbesinde düzenlendi.

Bugün ayrıca İran genelinde kiliselerin çanları çalmaya başladı ve tüm okullarda da İslam inkılabı zili çalındı.

Bu arada İranlı öğrenciler de ülke genelinde tüm okullarda İmam Humeyni -ks- hakkında hazırlanan marşların eşliğinde İslam cumhuriyeti nizamının kurucusu ile biat tazeledi.

Bu gün ayrıca İmam Humeyni’ni Tahran Mehrabat Havalimanından Behişti Zehra’ya -sa- taşıyan aracın kullandığı güzergaha çiçekler yağdırıldı.

Bugün ayrıca motosikletli geçit töreni Mehrabat’tan Behşiti Zehra arasındaki güzergahta düzenlendi.

Rahmetli İmam Humeyni’nin vatanda ayak bastığı gün dolaysıyla Tahran’da Refah Okulu, İmam’ın Humeyn ve Kum’daki evlerinde ayrıca Fransa’da sürgün hayatı sırasında ikamet ettiği Neauphle-le-Château bölgesinde özel törenler düzenlendi.

Ayrıca İmam Humeyni’nin Behişti Zehra’da tarihi konuşmayı yaptığı yer çiçekle süslendi.

İmam Humeyni -ra- 1 Şubat 1979 tarihinde İran’dan 15 yıl uzak kaldıktan sonra yurda döndü ve bu tarihi dönüş, İslam inkılabının 11 Şubat 1979’da zafere ulaşması için zemin hazırladı.

Her yıl İran’da İslam İnkılabı’nın zafer yıldönümü dolaysıyla ülkenin dört bir yanında muhtelif etkinlikler, kutlamalar ve merasimler düzenleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı