DÜNYAİran

İran’da “Kutsal Savunma Haftası” Başladı

Bugün 21 Eylül Irak baas rejiminin İran İslam cumhuriyetine karşı başlattığı savaşın yıl dönümüdür.

 Irak diktatörü Saddam rejimi ordusu Eylül 1980 yılında bir hafta içinde Tahran’ı işgal edeceği düşüncesiyle modern silahlardan yararlanarak İran İslam cumhuriyetine yönelik geniş bir saldırı ve tecavüz başlattı.

İran takviminde 21 Eylül olayları arasında “Kutsal Müdafaa Savaşı” bulunmaktadır.

İran Televizyonununun  haberine göre, Irak Baas rejimi 36 yıl önce yeni kurulmuş İran İslam cumhuriyeti nizamını devirmek amacıyla dünya müstekbirliğinin ve bölge uşaklarının çok geniş yardım ve katkılarıyla İslami İran’a karşı çok geniş boyutla bir savaş başlattı ve bu savaşı 8 yıl sürdürebildiler.

Irak Baas rejimi ordusu bu sekiz yıl içinde  müstekbirlik güçler ve onların bölge uşaklarının her türlü desteğini elde etmiş ve günün en yeni, modern silahlarını temin ederek İran’a karşı acımasız bir savaşı sürdürmüştür.

Ancak 8 Yıllık müdafaa savaşı tecrübesi şunu gösterdi ki İslam nizamının yeni kurulmasına, ordunun büyük sıkıntılar yaşamasına, imkansızlıklara, mali ve ekonomik sorunlara ve ağır baskılara rağmen bir toplum ve ülke kendi irade ve kararıyla ve Allah’a dayanarak direnebilir ve bu yolda tüm süper güçleri dize getirebilir.

Mukaddes Mudafaa savaşı haftası dolayısıyla bir hafta boyunca İran’da muhtelif etkinlikler düzenlenmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı