İran

İran’da Yaşanan Son Olaylarda Amerika’nın Rolü Olduğu Herkes Tarafından Bilinmektedir

Amerika Hazine Bakanlığının eski yetkilisi bir yazısında, Washington’un İran’da yaşanan son olaylardaki rolünün herkes tarafından bilindiğini yazdı.

1981 yılında Ronald Reagan’ın Başkanlığı döneminde Hazine Müsteşarı eski Yardımcısı olan ve aynı zamanda Ekonomist Paul Craig Roberts, web sitesinde yazdığı bir yazısında İran’da yaşanan son olaylara tepki gösterdi.

Roberts, geçmiş yıllarda çeşitli uluslararası basın kuruluşlarında yazdığı makalelerde, Amerika’nın Doğu Avrupa ülkelerindeki renkli devrimlerini ve bu ülkenin müdahaleci politikalarını eleştirmiştir.

Amerika’nın bu eski yetkilisi, son yazısında da İran’ın bazı şehirlerinde yaşanan olayların, Washington’un yıkıcı politikalarının devamı olduğunu belirtti.

Paul Craig Roberts’in kaleme aldığı yazıda şu ifadeler yer aldı:

1953 yılında Washington ve İngiltere, demokratik bir şekilde seçilen Muhammed Musaddık hükümetini devirdiler ve onun yerine Amerika ve İngiltere’nin menfaatlerinin hizmetinde olan bir diktatör getirdiler. Ortaya çıkan gizli belgelerde CIA, İran hükümetinin devrilmesindeki rolünü itiraf etmektedir. Devirme ve ortadan kaldırma modelleri her zaman aynıdır. Washington muhalifleri kullanarak, şiddet kullanmaya zorluyor, argümanları kontrol ediyor ve hükümetleri deviriyor.

Washington’un diktatörünün devrilmesine neden olan 1979 yılındaki İslam İnkılabından sonra, Washington sürekli olarak İran’ın kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalıştı. Washington 2009 yılında İran’da Yeşiller Devrimine mali yardım sağladı ve burada da Ahmedinejat hükümeti devrilmeye çalışıldı.

Washington bugün, bir kez daha İran halkına karşı bir eylemde bulundu. Washington tarafından oluşturulan protestoların, Honduras, Libya, Ukrayna ve Suriye’ye açtığı felaketleri gören herhangi bir İranlının hükümetine karşı iyi niyetle sokaklara ineceğine inanmak çok zordur.

Neden İran, Ukrayna’nın ve Venezüella hükümetinin bugün yaptığını yapmıyor, yabancılar tarafından desteklenmeye izin veriyor ve hükümetini istikrarsızlaştırıyor? Bu hükümetlerin gerçekten de demokrasinin yani yabancı unsurlara hükümetleri devirme izni vermek anlamına geldiğini düşünecek kadar batı tarafından beyinleri yıkandı mı?

Bu hükümetler gerçekten de yabancıların kiraladığı kargaşa çıkaranlar karşısında kendilerini savunmayı zor görecek kadar sindirildi ve kendilerini batıya sattı mı?

İran’da şiddet gösterileri gerçekleştirme konusunda başarılı olduktan sonra, Washington şimdi de Güvenlik Konseyi’nin toplantısını İran’a daha fazla müdahalede bulunmak için bir bahane olarak kullanmak istiyor. Washington’un kışkırtmalarıyla meydana gelen şiddet, şimdi İran’a karşı bir insan hakları meselesi haline geldi.

Eğer Washington İran’ı istikrarsızlaştırma konusunda başarılı olursa, Rusya ve Çin de bir sonraki hedefleri olacaktır. Rusya bunu anlamış gibi görünüyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Rybakov Perşembe günü şunları söyledi: ‘Amerika’yı, İran İslam Cumhuriyeti’nin iç meselelerine müdahalede bulunmaya çalışma konusunda uyarıyoruz.’

Rusya Hükümeti, Washington’a Suriye’yi istikrarsızlaştırma izni veremeyeceğini anladığı gibi, İran’da istikrarsızlık oluşturulmasına da izin veremeyeceğini anladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı da Rusya ile aynı safta yer alarak, “İran dışından bazı kişilerin kışkırtıcı eylemlerde bulunduğu çok açıktır” ifadesinde bulundu.

Bu konu, sürekli hükümetlerinden ve CNN, New York Times, Washington Post ve BBC gibi kuruluşlardan yalan duyan Amerikalılar dışında herkes için açıktır.

Trump ve Healy, Amerika’nın dünyadaki gücünü ve nüfuzunu yok edecek türden asılsız iddialarda bulunan kişilerdendir. Onlar ülkelerin isimlerini kaydediyor, yabancı ülke liderlerinden rüşvet aldıklarını itiraf ediyor ve tehditlerde bulunuyor. Eğer bunlar dünyayı uyandıramazsa, başka hiçbir şey daha uyandıramayacak.’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı