DÜNYAHABERLERİran

İran’dan ABD’nin nükleer denemesine tepki

İran’ın Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Kazım Garibabadi, Amerika terör devletinin nükleer silahsızlanmayı ve yayılmasını men eden anlaşmaya karşı yıkıcı tutumunu talihsizlik nitelediği açıklamasında, bu rejimin nükleer deneme yapma kararından kaygı duyulduğunu belirtti.

Nükleer denemeleri men eden anlaşma CTBT’nin hazırlık komisyonunun 55. oturumunda konuşan Garibabadi, ABD senatosunun bu tür denemeler için 10 milyon dolar bütçe tahsis etmesinden şiddetle kaygı duyulduğunu belirterek, Amerika’dan bu alanda yükümlülüklerine bağlı kalmasını istedi.

İran temsilcisi Garibabadi ayrıca, S. Arabistan’ın nükleer denemeleri men eden anlaşma ile ilgili durumuna işaretle, bu ülkenin şimdiye kadar bu anlaşmayı imzalamamasını eleştirerek Riyad’dan bir an önce anlaşmayı imzalamasını istedi.

Garibabadi konuşmasının devamında İran İslam Cumhuriyeti’nin tüm nükleer silahların imha edilmesine yönelik ilkeli tutumunu hatırlatarak şöyle dedi:

İran İslam Cumhuriyeti nükleer silahların tamamen yok edilmesi ve nükleer silahsızlanmanın gerçekleşmesi ve bu konunun uluslararası çapta titiz bir şekilde denetlenmesi gibi nükleer silahsızlanma anlaşmasında yer alan hedeflere tam destek vermektedir.

Garibabadi şöyle ekledi:

İran İslam Cumhuriyeti ayrıca, tüm nükleer denemelerin durdurulması ve başka hiç bir nükleer deneme yapılmaması ve nükleer silahların geliştirme çalışmalarının durdurulması, nükleer silahsızlanma yolunda atılması gereken ilk zaruri adım olarak görmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı