DÜNYAHABERLERİranORTADOĞUSuriyeTÜRKİYE

İran’dan Afrin Açıklaması

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, TSK’nın Afrin’e yönelik baştlattığı “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin bir yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısındaki son gelişmelere işaret ederek, “İran, Afrin’deki son gelişmeleri endişeyle yakından takip ederek, bu harekatın bir an önce sona ermesiyle Türkiye-Suriye sınır hattında krizin derinleşip yayılmasının önlenmesini temenni etmektedir. Afrin’de krizin devam etmesi tekfirci-terörist grupların Suriye’nin kuzeyinde yeniden güçlenmesine ve bu ülkede savaşın alevlendirilmesine neden olabilir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi: İran İslam Cumhuriyeti olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, egemenliğine saygı gösterilmesi, insani kriz ve sivil kayıplarının önlenmesini gerektiğini vurguluyor, bütün ülkeler ve özellikle de Türkiye hükümetinden garantör taraflardan biri olarak Suriye konusunda Astana süreci gibi siyasi yöntemlere bağlı kalmasını ve bu krizin çözülmesi için yapıcı rol ve önemli sorumluluğunu devam ettirmesini bekliyoruz.

Suriye’deki yıkımın sorumlusunun bölge dışındaki Amerika başta, bölgede bulunan ve kriz yaratmak isteyen Siyonist İsrail rejiminin yasa dışı müdahaleleri, tahrik edici eylemleri ve sorumsuz adımları olduğuna inanıyoruz.

Amerika ve bölgedeki başta tekfirci terör örgütleri olmak üzere müttefiklerinin, Suriye’nin meşru hükümetinin istememesine rağmen, Suriyenin milli çıkarlarına karşı yasadışı ve uluslarası yasalara aykırı varlığını sürdürdüğü sürece Suriyede insani kriz devem edecektir.

Dolayısıyla uluslararası kamuoyundan, bütün devletlerden ve bütün ülke yöneticilerinden ve özellikle Suriye’ye komşu olan ülke yöneticilerinden, bölgeye dışarıdan müdahale eden güçlerin yasadışı varlığının güçlenmesini sağlayan her türlü eylemden ve aynı zamanda terör gruplarını teşvik ve cesaret verebilecek eylemlerden kaçınmalarını bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı