DÜNYAHABERLERİran

İran’dan Arabistan’ın İddialarına Tepki

İran’ın BM daimi temsilciliği tarafından dün yayınlanan bildiride, Suudi rejiminin İran’ın Yemen’e silah gönderdiği ve İran’ın BM’nin 2216 sayılı kararını çiğnediğine dair iddia reddedilirken, bunun temelden yoksun olduğu vurgulandı ve Suudi rejiminin bu iddialardan hedefinin  kendisinin Yemen’de işlediği cinayetlerin üstünü örtmek olduğuna dikkat çekildi.

Pars Today’in haberine göre Bildirinin devamında, Arabistan’ın 1.5 yıldan fazla bir zamandır  Yemen halkı aleyhinde  mantıksız ve eşit olmayan bir şekilde  yaygın bir savaş sürdürdüğü ve bu ülkede sivilleri, kadınları, çocukları ve savunmasız insanları öldürdüğünün açık bir gerçek olduğuna vurgu yapıldı.

Bildiride ayrıca, Yemen’de  cinayet için  onmilyarlarca dolar silah satın alan Suudi rejiminin  Güvenlik Konseyi’ne  Yemen’de silahların kullanılmasıyla ilgili şikayette bulunmasının ise ayrıca bir şaşkınlık olduğunun altı çizildi.

Bildirinin sonunda, İran İslam Cumhuriyetinin, Yemen’e sorunun askeri yolla çözüleceğine inanmadığı ve  sorunun ve ihtilafların her zaman görüşmeler yoluyla barışçı ve kanuni çerçevede halledilmesine inandığı vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı