DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

İran’dan Fitneci Sözde Şiilere Büyük Darbe

İran’da ikinci halife Ömer bin Hattab’ın ölüm gününde şenlik düzenleyen kişiler hapse girecek.

İran’ın güvenlik güçleri, ikinci halife Ömer bin Hattab’ın ölüm gününde ülkede “Iydu’z-Zehra” adlı sahte bayram törenleri düzenleyen aşırı kişilerle ilgili ciddi adımlar atıyor.

Rebi’ulevvel ayının 9′unda yapılan “Iydu’z-Zehra” adlı bayram törenleri konusunda talimat verildiği belirtildi.

Talimatlara göre, bu işleri organize edenler, ayrıca orada yer alanlar sert şekilde cezalandırılacak ve hapse girecekler. Güvenlik kaynakları bu gibi sahte ve önyargılı törenlerin İslam dininde mezheplerarası birliğin sarsılması ve nefret hissinin uyanmasına neden olduğuna dikkati çekti.

Şu anda Şii dünyasında söz konusu törenlerin yapılmasını teşvik eden merkez ve televizyon kanalları, öncelikle İngiltere’de yer alıyor. İran hükümeti ülkede bu işe destek veren sözde din alimi Seyyid Sadık Şirazi’nin birtakım ofis ve merkezlerini kapatsa da, böyle faaliyetler gizli şekilde sürdürülüyor. İmam Hamaney’in işareti ile son zamanlarda fitnecilere yönelik operasyonlarda büyük artışlar yaşandı.

Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in  Fitnecilere Karşı, Vahdet İçin Verdiği Fetvası

Yasir Habib adlı Kuveytli din adamının Hz. Aişe’yi hedef alan saldırısına bir tepki de Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’den geldi.

Bir çok konuşmasında Şii Müslümanlardan, Ehli Beyt’i savunma adına Ehli Sünnet’e saldırmamaları çağrısında bulunan Hamanei, şimdi de Hz. Aişe için uyarıda bulundu.

Hamanei, Hz. Aişe’yi hedef saldırının kendisine sorulması üzerine yayınladığı fetvada Mü’minlerin annesi Aişe’nin apaçık aşağılandığı ve hakarete maruz kaldığını belirterek “Mü’minlerin anneleri olan Hz. Peygamber’in eşleri ve Ehli Sünnet’in sembol isimleri hakkında aşağılayıcı, hakarete varan ifadelerin kullanılması haramdır” dedi.

İslam Devrimi Lideri Hamanei daha önce de Gadiru Hum etkinlikleri sırasında yaptığı konuşmasında “Ehli Beyt’i savunmak için Ehli Sünnet’e mensup kardeşlerimize hakaret ve ithamlarda bulunanlar, esasında Ehli Beyt-i değil Amerika’yı ve Siyonizm’e savunmaktadırlar” demişti.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcı Şeyh Naim Kasım da yayınladığı mesajında Habib’in Hz. Aişe’yi hedef alan açıklamalarını şiddetle kınadığını söylemişti. Şeyh Kasım açıklamasında, Habib’in yaptığı fiili fırsat bilerek mezhebi fitne çıkarmak isteyenlere de tepki göstererek “Bu suçu işleyen, sadece kendisi cezalandırılmalı ve sorumlusu da kendisi olmalıdır. Bu mezhebe bağlı olan kişiler de işlenen suçtan sorumlu tutulmamalıdır. Herkesi, bu soruna hikmetle yaklaşarak grubun tamamını sorumlu tutmamaya davet ediyorum” demişti.

Filistin Alimler Birliği de Hz. Aişe’yi hedef alan çirkin açıklamalara tepki göstermişti. Alimler Birliği Başkanı Mervan Ebu Ras, yaptığı basın açıklamasında Hz. Aişe’ye hakaret eden, çirkin açıklamalarda bulunanların yargılanmasını istedi.Ebu Ras “Kuveytli şii din adamının mü’minlerin annesi Aişe’ye yönelik hakaretlerini, cehennemi hak ettiğini söylemesini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Mü’minlerin annesi Aişe’a (r.a) hakaret edenler yargılanmalı ve öldürülmeyi hak eden kafirdir” dedi.

Londra’da gerçekleştirilen törende Habib, “Aişe, zinakar ve çok söverdi” demişti. Habib ve beraberindekilerin Hz. Aişe’ye yönelik hakaretleri İslam dünyasındaki Şii ve Sünni camianın tepkiyle karşılanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı