HABERLERİNSAN HAKLARI

İran’dan Suriye ve Türkiye arasındaki gerginliğin giderilmesi için yardım teklifi

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, Türkiye ve Suriye arasında gerginliğin derhal giderilmesinin önemine temas ederek bu konuda İran’ın her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi.

Türkiye Meclis Başkanı Cemil Çiçek’le telefon görüşmesinde bu açıklamayı yapan Laricani, Türkiye ve Suriye arasında yaşanan gerginliğin bölgenin güvenliğini ve çıkarlarını da tehlikeye düşürdüğünü ve bu durumun aynı zamanda İslam ülkelerinin bölgedeki vahdetine de zarar verdiğini söyledi.

Laricani, İran’ın, komşu Türkiye ve Suriye arasında yaşanan gerginlikten dolayı kaygılı olduğunu bildirirken, iki ülke arasında sebatın yeniden hakim olması için her türlü yardıma hazır olduklarını bildirdi.

İran meclis başkanı Laricani, Suriye’de kaçırılan İranlı ziyaretçilerin serbest bırakılması için Türkiye’nin çabalarını sürdürmesinin zaruretine temas ederken Türkiye meclis başkanı Cemil Çiçek de, İran’ı komşu ve kardeş ülke olarak niteledi ve Suriye’de İranlı ziyaretçilerin kaçırılmasından rahatsız olduklarını ve bunların serbest bırakılması için Türkiye’nin insani yardımlarını sürdüreceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı