DÜNYAHABERLERORTADOĞUYemen

İran’dan Yemen Açıklaması

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Umman Dışişleri Bakanı’yla yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın başını çektiği ittifakın Yemen’e karşı başlattığı savaşın sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, bugün Tahran’da bulunan Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alavi ile bir araya geldi.

Bu görüşmede, İran ve Umman arasındaki ikili ilişkilere işaret eden Şemhani, “Ortak menfaatler ve karşılıklı saygı kuralları doğrultusunda komşu ülkelerle ilişkilerin farklı alanlarda arttırılması İran’ın ilkesel turumudur” dedi.

Şemhani, İran’ın bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmekten yana olduğunu kaydederek, “Bazı bölge ülkeleri çok aceleci ve kibirli bir tavırla Batı Asya’yı kaosa sürüklüyor” ifadelerini kullandı.

BAE’nin de destek verdiği Suudi Arabistan öncülüğündeki ittifaka ait uçakların Yemen’de her geçen gün bir katliam yaptığına dikkati çeken Ali Şemhani, “İran ve Umman, Yemen’e karşı başlatılan savaşın bir an önce son bulması, bu ülkeye insani yardımların gönderilmesi ve Yemen’deki krizin diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyor. Bize göre, Yemen krizinin çözüm yolu askeri değildir ve bu ülkede güven ve istikrarın sağlanması yalnız ve ancak siyasi yöntemlerle mümkündür” diye konuştu.

ABD’nin nükleer anlaşmayı defalarca ihlal ettiğini belirten Ali Şemhani, İran’ın bu bağlamda ABD’ye gereken yanıtı vereceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı