DÜNYAHABERLERİran

İran’ın 5+1 ülkeleriyle nükleer görüşmeleri 18 Ocak’ta devam edecek

İran’ın 5+1 ülkeleriyle 1 Temmuz 2015’e uzatılan nükleer müzakerelerin bir sonraki turu 18 Ocak’ta Cenevre’de gerçekleşecek.

İran’ın 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer müzakerelerin 18 Ocak’ta İsviçre’nin Cenevre kentinde devam edileceği bildirildi.

İran resmi haber ajansı İRNA’ya konuşan, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, “İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerin bir sonraki turu dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde 18 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak” dedi.

Belirlenen tarihten önce uzmanlar düzeyinde İran’ın, ABD ve Rusya heyetleriyle ikili görüşmeler yapacağını ifade eden Arakçi, uzmanlar düzeyindeki görüşmelerinin tarihinin taraflar arasında görüşüldüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, nükleer müzakerelerin bir sonraki turunun 15 Ocak’ta yapılacağına ilişkin daha önceki açıklamasında, “İkili görüşmeler, bu tarihten itibaren planlanıyor. Taraflar, müzakerelerin devamını takip edecek” diye konuşmuştu.

Nükleer müzakerelerin son toplantısı 17 Aralık’ta Cenevre kentinde yapılmıştı. Arakçi, müzakerelerin olumlu geçtiğini, bir sonraki oturumun gelecek ay içerisinde dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde yapılacağını söylemişti. İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu “5+1 grubu” arasında yürütülen ve 24 Kasım’da Viyana’da yapılan nükleer müzakerelerde nihai anlaşmaya varılamamış ve 1 Temmuz 2015’e kadar uzatılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı