DÜNYAHABERLER

İran’ın amacı, savaşan taraflara silah vermek değil, savaşı durdurmak ve insanların yerinden edilmesine son vermektir

İran Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyeti’nin savaşa ve savaş taraflarından herhangi birini silahlandırmaya şiddetle karşı olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa Bakanı Kardan Gerlich Rodman arasında yapılan telefon görüşmesinde taraflar ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkileri ele aldı ve işbirliğinin derinleştirilmesine vurgu yaptılar.

Emir Abdullahiyan, bu telefon görüşmesinde, Ukrayna’da son dönemde yaşanan olaylara ve bu ülkenin bazı yetkililerinin yıllar önce Rusya’ya teslim edilen İran İHA’larının Ukrayna’ya karşı yürütülen savaşta kullanıldığı yönündeki iddialarına atıfta bulunarak, ”Savaşa ve savaşın herhangi bir tarafını silahlandırmaya şiddetle karşıyız ve Ukraynalı yetkililere Ukrayna savaşında İran insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin bir belge göstermelerini istedik.” dedi.

İran dışişleri bakanı, İran’ın uzun yıllardır Rusya ile savunma işbirliğine sahip olduğunu, ancak Ukrayna’ya karşı savaşı desteklemediklerini ve Ukrayna’ya karşı savaşta kullanılması için Rusya’ya İran silahlarından hiçbirini vermediklerini bildirdi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı da bu görüşmede, iki ülke arasındaki iyi ilişkilere vurgu yaptı ve Hırvatistan’ın Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırılmasına verdiği desteği dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı