DÜNYAHABERLERİranORTADOĞU

İran’ın “füze programı” üzerinde hiçbir müzakere yapılmayacak

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İngiltere’nin Financial Times gazetesinin İranlı yetkililerin son yapılan Brüksel görüşmelerinde Tahran’ın geliştirdiği füze programı üzerinde “sıkışık ve ciddi diyalog” ile “bölgesel konulara ilişkin müzakere” isteğini kabul ettiğine yönelik iddiayı reddederek mesnetsiz ve boş olduğunu açıkladı.

İran’ın bu konudaki politikalarının gayet açık olduğunu belirten Kasımi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: İran olarak ABD’nin tehditleriyle ortaya attığı kara propagandalarına aldırmadan mevzilerimizi hiçbir şekilde değişmeyeceğiz. Daha önce de defalarca ilan ettiğimiz gibi füze programımızın savunma ve önleyici amaçlı olduğundan dolayı diğer ülkelerin aleyhine kullanılmayacağını bir kez daha bildirmek isteriz. Böylce mesnetsiz ve gerçek dışı iddiaların öne sürülmesi İran’ın temel mevzilerinden biri olan ‘füze programı’ tutumunu asla değiştirmeyecek.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ilaveten, “İran İslam Cumhuriyeti olarak hiçbir ülkenin içişlerimize ve özellikle de füze programımıza karışmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı