DÜNYAİranSon Dakika

İran’ın gücü, barış gücüdür

Venezuella Cumhurbaşkanı Nikolas Madoro İran’ın bilimsel ve sanayi alanındaki ilerlemesinin göz kamaştırıcı olduğunu belirtereki Latin Amerika ülkelerinin İran ile ilişkilerinin geliştirmesini istedi.

Latin Amerika ülkeleri turu çerçevesinde Venezuella’nın başkenti Karakas’ta bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif ile görüştükten sonra Zarif’e Venezuellaa ziyaretine iştirak eden İran heyetinin de hazır bulunduğu oturumda açıklamada bulunan Madoro, İran’ın 21. Yüzyılda dünya çapında yükselen bir güç olduğunu, ülkesinin İran ile stratejik ilişkilerinin geliştirmesini istedi.

ABD ve Batılı güçlerin kendi gücünü savaş, çatışma, başka ülkelerini çapmada kullanmalarının aksine İran’ın diğer milletler için barış, huzur ve imar gücü olduğunu söyleyen Madoro, İran 7000 yıllık barışa dayalı bir medeniyete sahiptir ve bu medeniyet insani diplomasi ve diğer milletlerle işbirliği temeline hareket etmekte.

İslam Devrimi ve Bolivar devriminin bir birine yakın olduğunu ifade eden Modoro, sulta, savaş, tecavüz peşinde olan Emperyalizmin aksini bu devrimler, kültürlerarası diyalog, çeşitlilik, istikrar, bağımsızlık, barışı savunmayı düşündüğünü belirtti.

İran’ın direniş ile baskılara ve ambargolara boyun eğmediğini ifade eden Madoro, İran’ın bu şekilde davranmakla sadece barışçıl hakkını elde etmemekle kalmadığını başka ülkeler için de bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Modoro, iki ülke arasında imzalanan ekonomik ve ticari anlaşmaları takip etmek için bir komisyon oluşturulacağını ve Venezuella tarafından Dışişleri, Petrol, Sanayi-Ticaret Bakan yardımcılarının bu komisyonda üye olacaklarını söyledi.

Zarif, Latin Amerika ülkeleri ziyareti çerçevesinde, Küba, Nikaragua, Ekvator ve Şili’den sonra Bolivya’yi ziyaret ettikten sonra Venezuella’da temaslarda bulundu.

Zarif’e Latin Amerika ülkelerine yaptığı ziyarette 80 kişilik devlet ve özel sektör üst düzey yöneticileri iştirak etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı