HABERLERİran

İran’ın Hac Merasimine Katılma Şartı

İran İslami Şurası Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Sözcüsü; Arabistan hükumeti, şartları yerine getirirse İran İslam Cumhuriyeti de önümüzdeki yıl Hac merasimine katılacaktır.

İran İslami Şurası Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Sözcüsü Seyyid Hüseyin Nagavi Hüseyni Tesnim Habere’e yaptığı açıklamada, İran ile Arabistan arasındaki Hac merasimi programı görüşmelerine değinerek ve Mina faciasını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: Mina faciası kenara bırakılabilecek ve unutulabilecek bir konu değildir. Mina faciası, hem olayın oluş şekli ve hem de siyasi açıdan sorgulanmalıdır. Yine Cidde Havaalanındaki olay, İranlı hacıların hakları ve Mescid-i Haram’daki vinç kazası araştırılmalı ve sonuçlandırılmalıdır çünkü bu konu bizim için oldukça önemlidir.İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü, açıklamalarının devamında İranlı hacıların onurunun ve güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: İran İslam Cumhuriyeti bu konuda büyük kayıplar verdi,  Mina faciasında yüzlerce Müslüman, Suudilerin Hac merasimini yönetememesi nedeniyle hayatını kaybetti ve biz bu acı tecrübenin İranlı hacılar için bir kez daha yaşanmasını istemiyoruz, tüm bu konular İran ile Arabistan arasında 23 Şubatta yapılacak müzakerede görüşülmesi gereken konulardır.

Nagavi son olarak şu ifadeleri kullandı: Eğer Arabistan hükumeti İran’ın, hacıların güvenliğinin ve onurunun sağlanması konusundaki şartını kabul ederse İran İslam Cumhuriyeti de önümüzdeki yıl Hac merasimine katılmaya hazır olacaktır ancak aksi bir durum olması halinde Arabistan’a hacı göndermeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı