DÜNYAİran

İran’ın nükleer kırmızı çizgilerine vurgu yapıldı

İran İslam Cumhuriyeti Rehberlik Bilgeler Meclisi başkanı Ayetullah Muhammed Yezdi, İran ve 5+1 grubu arasında devam eden nükleer müzakereler konusunda yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer çizgilerine vurgu yaptı.

Ayetullah Yezdi, Bilgeler Meclisinin iç komisyonlar oturumunda yaptığı konuşmada, İran nükleer heyetinin İran İslam inkılabı rehberi ve halkının güvenini aldığını söyledi.

Ayetullah Yezdi, İran İslam inkılabı rehberinin nükleer konuda kırmızı çizgilerine belirlediğini belirterek, nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmanın İran milletinin en tabii hakkı olduğunu ve bunu İran’ın başkasından almadığını ve kimsenin de bu hakkı İran’dan alamayacağını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Rehberlik Bilgeler Meclisi başkanı, nükleer müzakerelerde bazı kesimlerin İran’ın askeri merkezlerinin denetlenmesine dair aşırılıklarına da temasla, bu durumun çok açık bir şekilde 5+1 grubunun İran milletine güven duymadığını gösterdiğini belirterek, gerçekte batılıların ciddi bir güven testinden geçtiklerini söyledi.

Ayetullah Yezdi, açıklamasında ayrıca terör örgütü IŞİD’in İslam ülkelerinde işlediği cinayetlerine temas ederken, bu grubun İslam’la bir irtibatının olmadığını ve bu örgütün asıl hedefinin İslam ülkeleri arasında ihtilaf oluşturma ve bölgede güvensizlik çıkarma olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı