HABERLER

İran’ın Suriye Krizini Sonlandırmak İçin 4 Maddelik Planı Sunuldu

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, “İran’ın Suriye’deki mevcut krizi sonlandırmak için acil ateşkesi, reformları, iç diyalogları ve bu ülkede kapsamlı seçimleri de kapsayan 4

Ali Şemhani şunları söyledi: “Amerika ve bazı ülkeler Suriye halkı yerine karar almaya ya da kimin aday olmaya hakkı olup olmadığını belirlemeye çalışıyorlar. Bu demokrasi ilkelerine ve halkın kendi kaderini belirleyebilme hakkına aykırıdır.” İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Amerika’nın bugün Arabistan gibi ülkelerin yanında Suriye halkına haklarını kazandırma bahanesiyle Suriye’yi ve Direniş eksenini ortadan kaldırmak istediğini vurgulayarak, “Suriye’deki demokrasi, diğer ülkelerdeki duruma kıyasla ve Ortadoğu standartlarına göre Amerika’nın desteklediği ülkelerden çok daha iyidir” ifadesinde bulundu.

Ali Şemhani, Suriye Ordusunun Halep’in doğusundaki zaferlerinin stratejik önemine değinerek şunları söyledi: “Halep’in güçlü bir şekilde kurtarılması ve Şam’ın etrafının askeri operasyonlarla ve siyasi uzlaşmayla temizlenmesi Suriye, İran, Rusya ve Direniş Cephesinin Amerika’nın müttefikleri karşısındaki ortak stratejik başarılarının kanıtıdır. Halep’in siyasi coğrafyası öyle bir şekildedir ki orada hangi taraf kazanırsa, diğer sahneleri de kendi lehine yönetebilir. Bununla birlikte bu zafer, bazı ülkelerin terörizme sağladıkları doğrudan desteği ortaya çıkardı ve daha önce bu ülkeler tekfirci gruplara destek verdiklerini reddediyorlardı.” İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Arap ve batı desteği açısından Suriye’de bugün yaşanan savaşın, İran İslam Cumhuriyetine dayatılan sekiz yıllık savaşla benzerlik taşıdığını vurgulayarak şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyetine dayatılan sekiz yıllık savaşta dünya bütün kapasitesiyle Saddam’ın yanındaydı. Suriye’de de 80 ülkeden 30 ülke, Suriye’nin dostları adı altında şekillendi ve bu ülkeler terörist gruplara silah ve para yardımı ve askeri eğitim desteğinde bulundular. Beşşar Esad ve Suriye Hükümetini desteklemek İran İslam Cumhuriyeti’nin stratejisi, terörle mücadele ve direnişi koruma çerçevesinde gerçekleşmektedir ve Suriye Hükümeti ihtiyaç duyduğu sürece, İran Suriye’nin arkasında duracaktır.

Beşşar Esad Suriye’de çok sevilmektedir ve Suriye halkına göre, tüm siyasi, ekonomik ve güvenlik baskılarına rağmen Beşşar Esad son kriz karşısında da durabilmeyi ve dayanmayı başarmıştır. Eğer batılılar Beşşar Esad’ın halk arasında bir konumu olmadığını düşünüyorlarsa, neden onun yeniden aday olmasından korkuyorlar?” Ali Şemhani Suriye’nin geleceği hakkında sorulan soruya şöyle yanıt verdi: “Suriye’nin geleceğini siyasi sürecin şekillenmesi ve çeşitli iç gruplar arasında uzlaşma sağlanması süreci belirleyecektir. Bütün taraflar eş zamanlı olarak terörizme engel olmayı, onlara yapılan yabancı yardımları kesmeyi ve milli diyalog kurma konusunu düşünmelidir. Biz bu süreci, ülkedeki krizin çözümü içine en iyi yöntem olarak değerlendiriyoruz ve geçmiş yıllarda da aynı bu süreci takip ettik.” Şemhani batı ülkeleri tarafından Suriye’yi bölme planlarının bulunduğuna değinerek şu ifadelerde bulundu: “Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkeler Suriye ve İslam ülkelerini bölme sürecini destekleyip desteklemeyecekleri konusunda ne yapmak istediklerine karar vermelidir. İran İslam Cumhuriyeti her zaman radikalizmin karşısında durmuş ve bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünü savunmuştur. Çünkü ülkelerin bölünmesi, tekfirci teröristlerin İslam topraklarına hakimiyetine zemin oluşturmaktadır ve bu durum İslam dünyasının stratejik menfaatleriyle çelişmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı