DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran’ın tüm nükleer faaliyetleri sivil olarak kabul edildi

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, İran ile 5+1 grubu görüşmelerinde İran’ın tüm nükleer faaliyetlerinin tamamen sivil amaçlı olduğunun kabul edildiğini bildirdi.

Bugün sabahın ilk saatlerinde İran ile 5+1 grubu arasında nükleer anlaşmanın sağlanması ardından Cenevre’de bir basın toplantısında konuşan İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın tüm nükleer faaliyetlerinin sivil amaçlı olduğunun tescillendiğini ve bunun ilk adım olduğunu ve bundan böyle tarafların karşılıklı saygı esası ve ortak çıkarlara göre gereksiz olan krizin tamamen ortadan kaldırılması yönünde çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

BM Teşkilatı, İsviçre ve AB dış siyaset sorumlusuna İran ile 5+1 grubu oturumunun düzenlenmesi için gösterdiği çabadan dolayı takdir ve teşekkürünü bildiren İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, uranyumun İran’da zenginleştirilmesinin resmen kabul edilmesinin ise çok önemli olduğunu ve bu programın devam edeceğini bildirdi.

Batılıların taahhütlerine ne kadar bağlı kalacakları konusunda bir soruyu da cevaplandıran Zarif, bu anlaşmaları takib etmek amacıyla ortak bir komisyonun teşkil olduğunu da söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti 5+1 grubu ile 10 yıllık bir görüşme maratonu ardından nihayet dün gece anlaşmaya vardı ve bu anlaşma uyarınca İran içinde uranyumun zenginleştirilmesi çalışmaları aynen devam edecek.

Ayrıca Erak, Natanz ve Fordu nükleer reaktörleri de aynen faaliyetlerini sürdürecek ve yaptırımlar bazı alanlarda kaldırılacağı gibi bundan böyle de yeni yaptırım söz konusu olmayacak.

Zarif, baıtlıların yükümlülüğü ne olduğu sorusuna, sağlanan anlaşmanın tam olarak yerine getilrildiğine dair bir komite oluşturulacağını ve bu bağlamda taraflar arasında güven ortamın sağlanmasına çalışılacağını anlattı.

Suudi Arabistan ve Siyonist rejimin İran aleyhinde tehditleri ile ilgili soruya Bakan Zarif, bu anlaşma tüm bölge ve dünyayı etkileyen bir sorunun çözülmesi yöününde gerçekleştiğini ve bu anlaşmaya muhelifet etmenin hiçbir açıklaması olmadığını söyledi.

Zarif, komşular her zaman İran için öncelikli olduğunu konuşmasına ekledi.

Zarif ayrıca, İran’ın hiçbir nükleer tesisis kapatılmayacağını, Arak nükleer tesisleri çalışmalarını devam edeceğini ve hiçbir madde İran’dan dışarı çıkartılmayarak zenginleştirilen uranyum da ülke içinde kalacağını kaydetti.
Zarif, yeni bir yaptırım söz konusu olmayacağı gibi yaptırımların iki üç haftada hafifleşmeye başlayacağını bildirdi.
Zarif, Fordo ve Natanz nükleer tesislerdeki zenginleştirme çalışmaları yüzde 5 düzeyde devam edeceğinin bilgisini verdi.

Zarif ayrıca konuşmasının bir bölümünde İran halkının ABD yönetimine kesinlikle güven duymadığını, bunun için de Washington yönetiminin İran halkının güvenini elde etme yönünde çaba harcaması ve mevcut güvensizlik ortamını daha da körüklememesi gerektiğini belirterek, sınav zamanının gelip çattığını ve artık fırsatın İran halkının güvenini elde etmesi için Batılıların elinde olduğunu ve Amerika’nın da bu çaba içinde yer alması gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı ayrıca İran halkının onurlu bir halk olduğunu, her zaman direndiğini ve bu direnişin Pazar günü meyvesini verdiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı