DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran’la 5+1’in anlaşamadıkları en önemli konu Erak reaktörü’dür

Amerikalı yetkililer, halen İran’la 5+1 arasında ihtilaf konusu olan en önemli hususun İran’ın Erak kentindeki ağır su reaktörü olduğunu belirttiler.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton dün Cenevre’de İntercontinental otelinde 4. kez kapalı kapılar ardında görüştüler.

Dışişleri Bakanı Zarif, Ashton’la görüşmelerinin 3. turunun bitmesinin ardından muhabirlere yaptığı açıklamada, müzakerelerin ciddi aşamaya girdiğini ve metin aşamasına geçmenin eşiğinde birkaç konuyla ilgili görüş ayrımının hala devam ettiğini, ama henüz ümit payı olduğunu dile getirdi.

Zarif ayrıca “Uranyumun zenginleştirilmesi bizim için görüşülemez bir konu. Biz bu işi kendi topraklarımızda sürdüreceğiz. Zenginleştirme kabul edilmeden hiçbir çözüm de düşünülemez” diye vurguladı.

Öte yandan Cenevre’deki Amerikalı yetkililer, İran’la 5+1 müzakereleri süreci hakkında görüş belirtirlerken, mevcut şartlarda taraflar arasında ihtilaf konusu olan en önemli meselenin Arak kentindeki ağır su reaktörü olduğunu söylediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı