DÜNYAHABERLERORTADOĞU

İran’lı Komutan “Aliyev’e Karabağ’ı alalım dedim, o Amerika ve İsrail’le anlaştı ve bu planı engelledi”

Karabağ gazisi İranlı komutan Rahim Nuiakdem’den Haydar Aliyev ve Karabağ savaşı hakkında ilk kez duyacağınız açıklamalar

Karabağ’ı özgürleştirme planını 4 ay içinde hazırlayıp Haydar Aliyev’e verdim. Bu plan kendi yetkililerimizin (İran devletinin) de onayladığı bir plandı. Ancak Aliyev Amerika ve Siyonist rejimle gizlide anlaşarak bu planın uygulanmasını engelledi.  Bilindiği gibi son günlerde işgalci Ermenistan ordusunun Azerbaycan topraklarına vahşice saldırısının ardından Karabağ konusu yeniden gündemin ilk sıralarına oturdu. Türkiye’de ve Azerbaycan’da Siyonizme hizmet eden bazı karanlık çevreler bulanık suda balık avlamak istercesine medyada zehirli oklarını  Ermenistan yerine İran İslam Cumhuriyeti’ne çevirdiler. Asılsız haber ve yorumlarla kamuoyunun zihnini iğfal ettiler. 

Karabağ savaşı gazisi General Rahim Nuiakdem, bu savaş ve Haydar Aliyev’in bu savaşta takındığı tavırla ilgili ilk kez çok çarpıcı bilgiler verdi. General Nuiakdem şunları söyledi: ‘Bazı gençler bana neden Suriye savaşına yardıma gidip te Karabağ için Azerbaycan’a yardıma gitmediğimi soruyorlar. Bu sorunun cevabında açıkça söyledim ve tekrar söylüyorum; ben Karabağ savaşı komutanı ve kahramanıyım. Karabağ’ın özgürlüğe kavuşması için düzenlenen operasyonların komutanı bendim ve orada da yaralandım. Karabağ savaşında, Ermeni silahlı işgalcileri öldürdüm ve işgal edilen alanı kurtararak Azerbaycanlılara geri verdim. Karabağ’ı özgürleştirme planını 4 ay içinde hazırlayıp Haydar Aliyev’e verdim. Bu plan kendi yetkililerimizin (İran devletinin) de onayladığı bir plandı. Ancak Aliyev Amerika ve Siyonist rejimle gizlide anlaşarak bu planın uygulanmasını engelledi.’ General  Rahim Nuiakdem, Erdebilli 11 askerle Karabağ’da bir barajın tamamını işgalden kurtarıp Azerbaycan devletine takdim ediyor ve Haydar Aliyev de bu başarı karşısında komutana hitaben şöyle diyor: Rehberine de ki, ‘eğer benim de sizin gibi canını vermeye hazır 11 askerim olsaydı bir gecede tüm Karabağ’ı alırdım’. İşte bu başarının ardından Azerbaycan cumhurbaşkanı, İranlı komutana  fetih nişanesi olarak bir kılıç hediye ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı