DÜNYAİranSon Dakika

İranlı yetkililer, İngiliz büyükelçiliği’nin açılış törenine katılmadı

İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği, ülkenin Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın katıldığı törenle açıldı.
İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği, resmi ziyarette bulunmak üzere beraberindeki heyetle İran’a gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’un katıldığı törenle açıldı.
Törene sadece İngiliz Dışişleri Bakanı ve bazı İngiliz yetkilileri daha katıldı.
İran’dan hiçbir yetkili, İngiliz Büyükelçiliği’nin açılış törenine katılmadı.
İran’ın Londra Büyükelçiliği de İran’ın İngiltere’deki mukim olmayan maslahatgüzarı Muhammed Hasan Habibullahzade ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Danış Yezidi’nin katıldığı törende açıldı.
Büyükelçiliğin açılışına katılan İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, 12 yıl aradan sonra ilk kez resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a gelen İngiliz dışişleri bakanı oldu.
Hammond, Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, meslektaşı Muhammed Cevad Zarif, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile görüşeceği ifade ediliyor.
İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği, 2011 yılında, Londra’nın İran’ın içişlerine karışma politikasını protesto etmek için bir grup öğrencinin büyükelçilik alanına girmesi üzerine kapatılmıştı.
İran ve İngiltere büyükelçiliklerinin kapatılmasıyla, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri tamamen kesilmedi, konsolosluk ilişkiler ve ikili meseleler, mukim olmayan maslahatgüzar tarafından takip edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı