DÜNYAHABERLERİranORTADOĞU

İranlı yetkililerden 9 Dey açıklamaları

İran İslam Cumhuriyeti organları ve yetkilileri, 9 Dey Hamaseti dolaysıyla ayrı ayrı açıklamalara yaparak, 9 Dey’de İran halkının İslam İnkılabı’nı ecnebilerin fitnesine karşı savunduğunu belirttiler.

İran halkı 30 aralık 2009 tarihinde, milyonluk yürüyüşle, İran’da 10. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hile yapıldığını ileri sürerek fitne çıkarmak isteyenlere gerekli tepkiyi göstermişti ve düşmanların İran aleyhindeki şeytani emellerini bu şekilde  bozguna uğratmıştı.

Bu bağlamda, İran Genlkurmay Başkanlığı, 30 Aralık 2009 gününe denk gelen hicri şemsi 9 Dey 1388 günü düzenlenen yürüyüş münasebetiyle yayınladığı bildiride, ‘İran milleti, İslam ve inkılab değerleri ve ilkelerini koruma yolunda kararlı bir şekilde direnmiş, düşmanların ve fitnecilerin her türlü şeytani arzularının gerçekleşmesini önlemiş ve onların pis emellerini bozguna uğratmıştır’ ifadesine yer verdi.

İran Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, İran halkının her zaman İslam inkılabı tarihinde  varlığını gösterdiğini belirterek, ”İran halkı, 30 aralık 2009 tarihinde, siyonist ve sultacı düzenin psikolojik ve propaganda savaşı ve darbe planını  hamasetiyle bozmuştur” cümlesine yer verdi.

Açıklamada, İran halkının o tarihi yürüyüşüyle, düşmanları karşısında her zaman uyanık ve dikkatli olduğunu gösterdiği ve İran İslam inkılabının yeminli düşmanlarını bir daha yenilgiye uğrattığına dikkat çekildi.

İran Savunma Bakanlığı da 9 Dey Hamaseti yıldönümü dolaysıyla yaptığı açıklamada, hicri şemsi 1388 yılındaki fitnenin derslerini gözden geçirmenin İran halkının İslami İran karşıtı cephenin karmaşık plan ve komplolarına karşı daimi uyanıklığının garantörü olduğunu vurguladı.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; 1388’deki fitnenin, sulta düzeni ve Siyonizmin düşmanlığın içerideki devrim karşıtlarını kullanmak suretiyle yeni ve modern bir versiyonunu olduğunu hatırlatarak, “basiret”, “Velayet-i Fakih”e ittiba ve İslam İnkılabı Rehberliği ve Velayet-i Fakih eskenliğinde hareket etmenin iç ve dış düşmanların birleşik cephesinin planları karşısında İran halkı için kurtarıcı nüsha olduğunu belirtti.

Açıklamanın devamında, 88 fitnesinin bozguna uğratılmasıyla düşmanların İran İslam Cumhuriyeti nizamını devirmeya yönelik politikaları ve sert ve yumuşak stratejilerinin boşa çıkarıldığı ifade edildi.

İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti de, İran halkının 9 Dey yürüyüşüne milyonluk katılımıyla devrimi sevdiğini ve kendi canı pahasına onu desteklediğini gösterdiğini ifade etti.

Şah rejimini deviren ve Kutsal Savunma yıllarında da İslami toprakları savunan İran halkının daha sonra Ehl-i Beyt -as-ın haremini savunmak için sahaya geldiğini söyleyen Velayeti, İslam İnkılabı’nın 200 yıllık bir mücadelenin meyvesi olduğunu, en önemli kazanımının İran’ın bağımsızlığı ve İslam Cumhuriyeti hükümetinin kurulması olduğunu kaydetti.

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi de, 1388’deki olayları düşman planladığını hatırlatarak, İran halkının 9 Dey yürüyüşüne katılarak, İslam İnkılabı, nizam ve Velayet-i Fakih’e arka çıktığını ifade etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı