DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

İşgalci Siyonistlerin Filistin halkı ve Mukaddes Mescid-i Aska’ya saldırıları sürüyor

Yahudilerin kutsal kabul ettikleri Hanuka bayramının ikinci gününde bu sabah onlarca Siyonist yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.
İslami Vakıflar Dairesi enformasyon sorumlusu Firas Ed-Dibs, gazetecilere yaptığı açıklamada, Siyonist yerleşimcilerin bu sabah yoğun güvenlik önlemleri altında gruplar halinde El-Mağaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya girdiklerini söyledi.
Ed-Dibs, aralarında öğrenciler de olmak üzere 233 Siyonist yerleşimcinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini bildirdi.
Siyonist yerleşimci grupların baskın için Mescid-i Aksa’ya girmelerinin ardından işgal polisinin saat 10:30’da El-Mağaribe Kapısı’nı kapattığı ifade edildi.
İşgal güçlerinin El-Mağaribe Kapısı’nı sabah saat 07:00’de açtığı ve baskına katılacak yerleşimcileri himaye için Mescid-i Aksa’nın avlusunda önlem aldığı kaydedildi.
Öte yandan, Siyonist rejim askerleri bugün Batı Yaka’nın muhtelif noktalarında Filistinliler’e saldırı düzenleyerek, bazılarını gözaltına aldılar.
İşgal güçleri ayrıca bazı öğrenci yurtları ve matbaalara da baskın düzenledi.
Öte yandan, İşgal ordusu savaş uçakları bu sabah (14 Perşembe) erken saatlerde Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, işgal ordusuna ait uçakların direnişe ait alanlara düzenlediği saldırılar nedeniyle Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerinde patlama seslerinin duyulduğunu söyledi.
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararının ardından Siyonist askerler ile Filistinliler arasında çatışmalar tırmanmıştır.
Suriye’de bulunan yüzlerce Filistinli de bugün ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs aleyhindeki skandal kararını protesto etmek ve kınamak için Suriye’nin başkenti Şam’da BM Ofisi önünde toplandılar.
Toplantıya katılan eylemciler, ABD ve İsrail karşıtı sloganlar atarak, Filistin topraklarının tamamen işgalden kurtarılıncaya kadar direnişin sürmesini istediler.
Başka bir habere göre, bugün Gazze’de Ketibe meydanında Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın kuruluşunun 30. yıl dönümü dolaysıyla binlerce Filistinli toplanarak, kutlama yaptılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı