DÜNYAİranMEDYA ANALİZSon Dakika

IŞİD, ABD ve bazı bölge ülkelerinin ürünüdür

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani CNN kanalından Cristian Amanpur’la yaptığı röportajda, IŞİD’in kendiliğinden ortaya çıkan bir örgüt olmadığını, bazı büyük güçler ve bölge ülkelerinin IŞİD’in ortaya çıkışından sorumlu olduğunu ifade etti.

Laricani, terörizm ve teröristleri, hava saldırıları ve işgal ile ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu, terörle mücadele için başka yöntemin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Iraklı ve Suriyelilerin, teröristlerin üstesinden gelebileceğini ve karadan askeri müdahaleye karşı olduklarını ifade eden Laricani, terörle mücadelenin çocuk oyunu olmadığını ve büyük bedeli olabileceğini kaydetti.
Laricani, terör örgütü IŞİD’e bölgeden sevkedilen para ve silah yardımlarının durdurulması gerektiğini söyleyerek, terörle mücadelede sadece askeri girişimlerin yeterli olmadığını belirtti.

Laricani, İran ile 5+1 grubu arasında başlayan yeni tur nükleer müzakerelere temasla, tarafların 24 Kasım tarihine kadar nihai anlaşmaya varmasının mümkün olduğunu, ancak taraflar küçük konular üzerinde pazarlık yaparlarsa, bunun uzak bir ihtimal olduğunu kaydetti.

Nükleer müzakerelerde sadece santrifüjlerin sayısı hakkında konuşulduğunu ve karşı tarafın, İran’ın nükleer teknolojide araştırma ve gelişmesini kısıtlamaya çalıştığını, oysa İran’ın şeffaflık yapmaya çalıştığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı