DÜNYAIrakSon Dakika

IŞİD Felluce’den Nasıl Atıldı

Felluce’nin IŞİD teröristlerinden temizlenmesi operasyonun sona ermesi ile birlikte Irak başbakanı bu kente giderek, çok yakın zamanda Irak bayrağını Musul’da da göndere çekeceklerine dair söz verdi.

Irak başbakanı Haydar İbadi Pazar akşamı Felluce’nin işgalden kurtarılması ardından kente yaptığı ziyaret sırasında halka hitaben bugün Felluce’yi kurtaran Iraklı güçlerin hali hazırda Musul’da savaştığını ifade etti ve IŞİD’in ülkede yeri olmadığını bir kez daha vurguladı.

Felluce harekatı komutanı Abdul-vahab el-Saidi Pazar günü yaptığı açıklamada Felluce’nin bir ay IŞİD ile savaşın ardından tamamen işgalden kurtarıldığını belirtti. 23 Mayıs tarihinde başlayan Felluce operasyonu halkçı Haşdi Şabi güçleri, el-Anbar sünni aşiretleri ve terörizm ile mücadele başarı ile sona erdi.

Felluce operasyonun başarı ile sona ermesi çok önemli siyasi boyutları vardır. Bağdat’ın 50 km batısında olan Felluce, ocak 2014 tarihinde IŞİD tarafından işgal edilen ilk kentti. IŞİD, Felluce’nin ardından ülkenin kuzey, batı ve doğusundan bazı bölgeleri de işgal etti. IŞİD bu kenttte patlayıcı madde üretirken bomba yüklü araçları da hazırlıyordu.

Felluce’nin Bağdat’a yakınlığı ve stratejik konumu nedeni ile işgalden kurtarılması teröristlere ağır darbedir. Irak ortak güçlerin Felluce’de zaferi, IŞİD’i Irak ve hatta Suriye’de önemli oranda etkiledi. Irak’ın el-Anbar vilayeti Suriye ile ortak sınıra sahiptir ve ıraklı güçlerin Felluce kentine kontrolü, pratikte IŞİD’in iki ülke arasındaki bağı kesmiş oluyor. Felluce’nin temizlenmesi, IŞİD’ın Irak ve Suriye’de Neyneva vilayeti sınır bölgelerine ulaşımını kısıtlıyor.

Buna ilaveten Felluce operasyonu zaferin en önemli boyutu, operasyon sırasında çeşitli kesimlerin birlikte bu başarıya ulaşmasıdır. Iraklı çeşitli kavim ve etnik grupların özellikle de ordu ve Haşdi şabi güçlerinin birlikte çalışması, Irak düşmanları ve bu cümleden Arabistan’ın fırkacı komplolarını suya düşürdü.

Iraklı güçlerin Felluce’de başarısı bir sonraki hedefler olan Neyneva vilayeti merkezi Musul’un IŞİD teröristlerinden temizlenmesi için büyük bir birikimdir. Musul 10 Haziran 2014’ten itibaren IŞİD işgalindedir.

Musul’un kurtarma operasyonu bir kaç ay önceden başladı ve Felluce işgalinin sona ermesi ile birlikte, Irak bayrağı kentin merkezinde göndere çekilmesi için uygun ortam hazırlandı. Haydar İbadi Felluce’de kazanılan başarı ile Irak halkına IŞİD’in ülkede yeri olmadığını ve çok yakında Musul’un da Felluce gibi kurtarılacağını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı