DÜNYAİNSAN HAKLARISon DakikaTÜRKİYE

IŞİD komutanından Türkiye’ye teşekkür

Türkiye’de bulunan bir Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı, Türk sınırının eskisi gibi rahat olmadığını, ancak Türkiye’nin kendilerine çok yardımcı olduğunu kaydetti.

Washington Post’tan Anthony Faiola ve Souad Mekhennet, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan bir IŞİD güvenlik komutanıyla röportaj yaptılar. Muhabirler, IŞİD ve Nusra Cephesi militanlarının Reyhanlı ilçesini “kendi özel alışveriş merkezleri gibi kullandıklarını” ileri sürdüler. Çatışmalarda yaralanan IŞİD ve Nusra üyelerinin Türk hastanelerinde tedavi gördüğünü söyleyen Washington Post muhabirleri, Reyhanlı ve diğer sınır kentlerinin yabancı selefi cihadcılar için geçiş noktası olduğuna dikkat çektiler.

Daha önce vahhabi cihadcıların sınırdan rahatça geçtiğini, ancak özellikle Musul’un düşmesinin ardından Avrupa ve ABD ile birlikte çalışarak sınır güvenliğinin artırıldığını söyleyen muhabirler, buna rağmen Türkiye’nin “ektiğini biçmeye başladığını” belirttiler. Türkiye’nin aldığı önlemlere(Almış gibi gösterdiği) rağmen, IŞİD militanlarının hala sınırdan geçiyor oluşunun da, uluslararası camiada kuşkulara nedenle olduğunun altı çiziliyor.

Türkiye’ye hala girilebiliyor

Reyhanlı’da bulunan 27 yaşındaki Avrupa doğumlu Yusuf kod adlı bir IŞİD komutanı,  Yusuf, kendisinin kaçakçılarla birlikte geçiş yaptığını belirtiyor ve ekliyor: “Gördüğünüz gibi hala çeşitli yollar ve yöntemler var.” Yusuf, ülkelere inanmadıklarını, sınırları parçalamak ve yok etmenin hedefleri olduğunu söylüyor.

ABD’nin bölgedeki rolü hakkında da konuşan Yusuf, “ABD’den korkmuyoruz, biz sadece Allah’tan korkarız. ABD bize çiçek atarsa, biz de ona çiçek atarız. Ama bize ateş ederlerse, biz de onlara ateş ederiz, hem de kendi ülkelerinde” diyor.

Türkiye’ye teşekkür

IŞİD’li Yusuf, Türklere teşekkür etmeleri gerektiğini söylüyor. Yusuf’un belirttiğine göre, aralarında yüksek rütbeli komutanların da bulunduğu birçok IŞİD militanı, Türkiye’deki hastanelerde tedavi gördüler. Yusuf, Suriye’deki savaşın başlangıcında da, savaşçılarının çoğunun Türkiye aracılığıyla geldiğini, dolayısıyla ekipman ve tedariklerini de Türkiye’den karşıladıklarını da ekliyor.

Röportajda, IŞİD’ın kontrolündeki bölgelerden çıkartılan petrolün de Türkiye üzerinden satıldığına dikkat çekiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı