DÜNYAIrakSon Dakika

IŞİD Teröristleri Irak’ın Batı Ve Kuzeyinden Çekiliyor

Irak halk ve ordu güçlerinin ülkenin kuzey ve batısındaki ilerleyişi sürerken, IŞİD teröristleri bu bölgeden çekiliyor.

Irak halk ve ordu güçlerinin ülkenin kuzey ve batısındaki ilerleyişi sürerken, IŞİD teröristleri bu bölgeden çekiliyor.

Irak halk güçleri komutanı Hadi Amiri, Felluce’nin birkaç gün zarfında IŞİD teröristlerinden tamamen temizleneceğini bildirdi.

Öte yandan IŞİD’in Felluce’deki son kalesi sayılan Cevlan bölgesi de Irak güçlerinin kontrolüne geçti.

Felluce’yi Kurtarma Harekatı Komutanı General Abdul-Vehhap Saidi, dün yaptığı açıklamada, Felluce topraklarının yüzde 90’ının işgalden kurtarıldığını bildirmişti.

Komutan Saidi, Felluce operasyonunda geçen bir ayda yüzlerce IŞİD teröristinin etkisiz hale getirildiğini ve 1500 aşkın IŞİD’li’nin de esir alındığını belirtti.

Irak Federal Polis Şefi Şakir Cevdet de Felluce operasyonunun 3. Aşamasında 395 IŞİD teröristinin etkisiz hale getirildiğini, 1. Ve 2. Aşamalarında ise 432 teröristinin öldürüldüğünü bildirdi.

Şakir Cevdet, Felluce operasyonu sırasında 82 köy ve bölgenin IŞİD’in işgalinden kurtarıldığını hatırlatarak, Felluce’nin kuzeyindeki bölgelerin de önümüzdeki günlerde işgalden kurtarılacağını bildirdi.

Irak’ın batısında yer alan El-Anbar eyaletinin en büyük ikinci kenti ve IŞİD’in en önemli kalelerinden sayılan Felluce’yi kurtarma operasyonu 23 mayısta Başbakan Haydar İbadi’nin talimatıyla başladı.

Bu arada, Irak Savunma Bakanı , Musul’un teröristlerin sultasından kurtarılması için düzenlenecek operasyonlara gerekirse Gönüllü Halk Güçleri’nin de katılacağını belirterek, halihazırda ortak güçlerin Neyneva eyaletinin güneyinde yer alan el-Keyare bölgesine doğru ilerlediğini söyledi.

Irak Savunma Bakanı el-Ubeydi, Irak ortak güçlerinin Neyneva bölgesinde son operasyonlarında en az 300 teröristin öldürüldüğünü belirterek, Irak’taki bütün etniklerin, Neyneva’nın kurtarılması operasyonlarına katılacağını söyledi.

Irak Savunma Bakanı, en kısa zamanda Milli Güçler’in teşkil olacağını söyledi.

Irak ordu güçlerinin Musul’a doğru da ilerledikleri, Şerkat girişlerine ulaştıkları, Neyneva ile Selahattin eyaletlerini birbirine bağlayan en önemli yolların kontrolünü ele geçirdikleri bildiriliyor.

El-Meyadin kanalı da verdiği haberde, Irak güçlerinin Selahattin’in kuzeyinde iki köyü IŞİD’den kurtardıktan sonra Şerkat girişlerine ulaştığını bildirdi.

Öte yandan, İran’ın Bağdat Büyükelçisi, Irak Başbakanı ile görüştü

İran’ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Danayifer, Irak Başbakanı Haydar İbadi’yle yaptığı görüşmede İran’ın Irak’a IŞİD’e karşı mücadelede desteğine vurgu yaptı.

Görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve bölge gelişmeleri ele alındı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı