DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakTÜRKİYE

IŞİD’e katılma yolu Türkiye

İspanya’da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’e destek amaçlı örgütlendiği iddia edilen ve Türkiye dahil 6 ülkeyle bağlantılı olan 8 kişi, dün başkent Madrid kentinde yapılan operasyonlar sonucu tutuklandı.

İspanya’daki operasyonlarda tutuklanan kişilerin, İspanya’da yaşayan biri tarafından yönetildiği ancak bu kişinin 2001’de Afganistan’da tutuklandıktan sonra Guantanamo’ya gönderildiği belirtildi.

Grubunun amacının IŞİD’e destek vermek olduğunu belirten İspanyol İçişleri Bakanlığı, örgütün Fransa, Türkiye, Fas, Tunus, Irak ve Suriye bağlantılı olduğunu açıkladı.

Gözaltına alınanlardan birisinin İspanyol, diğerinin Arjantinli, geri kalan 6 kişinin ise Fas kökenli olduğu kaydedildi. Operasyonların arkasının geleceği belirtilirken, gözler bir kez daha cihatçı trafiğinde en önemli geçiş noktası olarak Türkiye’ye çevrildi.

Irak ve Suriye’den birinci elden istihbarat konusunda çeşitli sıkıntılar çekilse de Batı, yabancı savaşçıların büyük bölümünün Türkiye üzerinden gittiğini biliyor. Fransız yetkililere göre 800 Fransız vatandaşı ya Suriye’ye gitti ya da gitme niyetinde.CNN’in haberine göre ABD’den 100 kadar kişi aynı yolu katetti. Tabii Avrupalıların bir bölümünün ABD’ye vizesiz gidebiliyor olması büyük bir kaygı kaynağı.

Suriye’de bu yıl düzenlenen intihar saldırılarında Fransızlar ve Almanlar da canlı bomba olmuştu. Geçtiğimiz ay ise Amerika’nın Florida eyaletinden 22 yaşındaki bir gencin IŞİD’e katıldıktan sonra Amerikalı ilk canlı bomba olarak Suriye’de hayatını kaybetmişti. IŞİD’in önde gelen Çeçen savaşçılarının da geçiş yolu Türkiye. Kafkaslardan gelen İslamcıların, İstanbul’da IŞİD’e kaydolduktan sonra Suriye’ye girdiği belirtiliyor.

cumhuriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı