DÜNYAİranİSLAM BÜYÜKLERİMEDYA ANALİZ

İslam Cumhuriyeti Düşmanların Gözündeki Diken Gibidir

Ayetullah Nuri Hemedani, İslam dininin Allah dostlarını sevmek ve Allah düşmanlarına buğzetmeyi bir değer kabul ettiğine dikkat çekti ve şöyle dedi: Allah dostlarını sevmek bir değer olduğu gibi Allah düşmanlarına buğzetmek de başlı başına bir değerdir. Burada önemli olan sevgi ve buğzun sebebidir. Birini sevdiğinizde kalbinizi yoklayın; acaba onu neden seviyorsunuz? Şahsi çıkarlarınıza hizmetinden dolayı mı yoksa Allah’ın dinine yaptığı hizmetinden dolayı mı? Veya birine öfke duyduğunuzda kalbinize rücu edin; şahsınıza yönelik bir sebep mi yoksa dininize karşı verdiği bir zarar yüzünden mi ona buğz ediyorsunuz? Eğer sevgi ve nefretimiz Allah merkezli ise böyle bir sevgi ve nefret büyük bir değerdir.

Ayetullah Hemedani, bugün Kum kentinin Mescid-i A’zam camiinde verdiği yüksek düzey fıkıh dersinin sonunda İmam Ali’den (a.s) bir rivayet nakletti ve şöyle dedi: O hazret, kardeşi Akil’e Allah’ın hükümlerini ihlal eden üç güruha karşı (Cemel ashabı, Hariciler ve Muaviye taraftarları) savaşılması gerektiğinden söz etti. İmam Ali (a.s) batıla karşı yürüttüğü savaşta etrafındaki insanların çokluk veya azlığını önemsemiyordu. Daima dini savunur ve Allah düşmanlarından asla korkmazdı.

Ayetullah Hemedani sözlerine şöyle devam etti: İmam Ali’nin (a.s) isimlerini zikrettiği güruhlarla barış ve muhabbet içinde olmamak gerekir. Zira onlar Allah ve Resulünün düşmanlarıdır. Dolayısıyla düşmanın karşısında taviz vermemek, bilakis onların karşısında dini savunmak bir zarurettir. Düşman karşısında sinmek ve pasif davranmak onlarda zafer elde ettikleri duygusunu oluşturur.

İslam dininde sevginin bir değer kabul edildiğini vurgulayan Ayetullah Hemedani sözlerine şöyle devam etti: Elbette buğzetmenin de aynı derecede fazileti vardır. Her ikisini de dikkate alıp uyguladığımızda dinimiz kâmil olur. Düşmanın düşmanlığı devam ettiği sürece ona barış kapısından yaklaşılamaz. Şarap içen bir ayyaşla ömrünü ilim ve irfana adamış bir âlime aynı şekilde davranılmamalıdır.

Dost ve düşmanı iyi tanımak gerektiğine dikkat çeken Ayetullah Hemedani şöyle konuştu: Bazı kimseler dostunu ve düşmanını tam olarak teşhis edemiyor. Bugünün dünyasını dikkate alarak düşmanlarımızı iyi teşhis etmeliyiz. Şu bir gerçektir ki İslam cumhuriyeti düşmanların gözüne saplanmış diken gibidir, onu bir an bile tahammül edemezler.

Alman Sadrazamı Merkel’in işgal altındaki topraklara yaptığı geziye işaret eden Ayetullah Hemedani sözlerine şöyle devam etti: Orada yaptığı basın açıklamasında İran İslam cumhuriyetinin aleyhinde konuşmuş ve İran’ı dünya ülkeleri için bir sıkıntı kaynağı olarak nitelemiş. Ayrıca İtalya da İran’ı dünya barışı için bir tehdit olarak ilan etmiş. İşte bu sözler bize düşmanlarımızı iyi tanımamız için birer fırsattır. Düşmanı tanımak, onlara karşı ne şekilde mukabelede bulunmamız gerektiği konusunda da bize yön verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı