DÜNYAİranSon Dakika

İslam düşmanları İslam ülkeleri arasında ihtilaf yaratmaya çalışıyorlar

İran’ın Mısır’da Çıkarlarını Koruma Bürosu Başkanı Mohammad Mahmudiyan, İslam düşmanlarının İslam ülkeleri arasında ihtilaf ve fitne çıkarmaya çalıştığını bildirdi.

Mahmudiyan, Mısırlı bir gurup yazar, gazeteci ile yaptığı görüşmede iki ülkenin köklü tarihi medeniyete sahip olduklarını ve İran’ın her zaman bölgenin etkili ülkeleri ve Mısır ile ilişkilerini geliştirmeğe iyi karşıladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin belirlediği dış politikada etkili bölge ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesi olduğunu belirten Mahmudiyan, Ruhani’nin temsilcisinin Elsisi yemin törenine geldiğini belirtti.

Bölge ülkeleri arasındaki sorunların diyalog ve diplomasi ile çözülmesi gerektiğini vurgulayan Mahmudiyan, İran ve Mısır’ın bölgesel ve uluslararası düzeyde istişare halinde olduklarını ve İran’ın Mısır’ın BM Güvenlik Konseyine üyeliğine verdiği desteğinde bu doğrultuda olduğunu söyledi.

İki ülke arasında özellikle ekonomik, ticaret ve turizm alanında geniş potansiyeller olduğunu belirten Mahmudiyan, İran’ın Mısırlı firmalarla işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

İran’ın bölge meseleleriyle ilgili politikasını anlatan Mahmudiyan, bölge özellikle Suriye ve Yemen meselelerinde askeri yöntemlerin sonuç vermeyeceğini ve sorunların dış müdahale olmaksızın o ülke gurupları arasında diyalog ile çözülmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı