HABERLERİNSAN HAKLARIİranKÜLTÜR & SANAT

İslam İnkılabı Bütün Beşeriyete Aittir

İslami İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran İslam inkılabının bütün insanlığa ait olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, Tahran’da dün  yabancı ülkelerin büyükelçileri ve uluslar arası kuruluşların Tahran’daki temsilcileriyle yaptığı görüşmede,  İran İslam inkılabının  tarihi hareketi olan ve tarih yapıcı özelliği  olduğunu belirterek,  İslam inkılabının insanlığın hakikatine ulaşma hedefi taşıdığını söyledi ve “Adalet, özgürlük ve bağımsızlığı hedef edinen ve bu hedefini gerçekleştiren bu İslam inkılabı bütün  beşeriyete aittir’ dedi.

 İslami İran cumhurbaşkanı, İran İslam inkılabının  derin ve kalıcı bir   hareket olduğunu belirterek İslam inkılabının insanların fıtratını uyandırdığını  kaydetti ve bunun da  büyük insani hareketin  gerçekleşmesi ve dünya genelinde büyük yankı ve dalgalara  vesile olduğunu söyledi.

İran İslam inkılabının   hiçbir zaman  İranlıların dünya üzerinde  hakim olması manası gibi bir hedefinin olmadığını belirten Ahmedinejad,  “eğer biri İslam inkılabının hakikatini araştırırsa o zaman İslam inkılabının bütün  hedefin hak ve batıl arasında mücadele ettiğini görecektir. İslam inkılabı mezhep ve etnik gibi taassupları da kabul etmez” dedi.

Ahmedinejad, İslam inkılabının aynı zamanda İslam, hristiyanlık veya diğer ilahi dinlerin hepsinin ayrı ayrı söz söylemediği aksine hepsinin insanlığın adaleti, barışı, güvenliği,  fakirliğin ve cahilliğin kökünün kazınması, her türlü ayırımcılığa karşı olduğunu   ve insanlığın refahı için söz söylediklerini bildirmek istediğini  söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı